Jak řezat laminované dřevotřískové desky bez třísek pomocí kotoučové pily

Jak řezat desku stolu bez odštípnutí

Výroba kuchyňského nábytku vyžaduje určité znalosti a dovednosti. Složitost laminovaných dřevotřískových desek je v této oblasti výzvou. A zatímco jednoduché dřevotřískové nebo dřevovláknité desky lze v případě potřeby obrousit a natřít jakýmkoli materiálem, laminované dřevotřískové desky jsou již natřené. a není pravděpodobné, že by bylo možné je vyměnit.

Jak a čím doma řezat desku stolu bez odštípnutí a na co si dát pozor?

Nářadí a řezací zařízení

V závislosti na rozsahu prováděných prací a konfiguraci řezu, která se má použít:

Ne každý nástroj dokáže získat detaily požadovaného tvaru.

Kotoučová pila

Řezání dřevotřískových desek na deskové pile Pokud znáte přesné rozměry, podle kterých se má deska řezat, je lepší svěřit práci profesionálům. Tuto možnost nabízejí téměř všichni prodejci. základny a obchody pro kutily. Služba řezání je často zdarma a zákazník platí pouze náklady na dřevotřísku.

K řezání se používají různé konstrukce deskových pil.

CNC stroje na řezání panelů pracují v poloautomatickém režimu, který eliminuje chybu obsluhy a vyrábí hotové díly s rozměry přesnými na 1 mm. To je důležité pro konstrukci skříňového nábytku.

Skládačka

Přímočaré pily lze použít k provádění zakřivených řezů Elektrickou přímočarou pilu lze použít k provádění rovných i zakřivených řezů.

 • cenová dostupnost. většina řemeslníků má skládačku a nová je levná;
 • speciální pilové kotouče jsou k dispozici pro dřevotřískové desky, laminované dřevotřískové desky a laminát;
 • můžete vyřezávat kruhy s malým poloměrem;
 • Vhodné pro výrobu průchozích otvorů pro dveře nebo elektrické armatury.

Pro rovný řez je třeba mít zkušenosti s nářadím nebo stačí použít vodicí lištu.

Parkety

Ruční kotoučové pily, někdy nazývané „parketové pily“, se používají při velkém množství práce při řezání dřevotřískových desek v přímých liniích.

k dispozici jsou kotouče s hroty zubů z karbidu wolframu.

Pro zjednodušení a urychlení práce zvolit parkety, kompletní s vodicí lištou nebo dokuparuyut příslušenství samostatně.

Ruční kotoučová pila s vodicí lištou Při použití vodicí lišty z úhlových profilů nebo omítacích pravidel nejsou nutné žádné další komponenty.

Hlavní nevýhodou této techniky je nemožnost vyrábět zakřivené řezy.

Fréza

Řezání dřevotřískových desek pomocí frézy vyžaduje velké zkušenosti.

Hladkého a bezchybného ostří lze dosáhnout pouze pomocí diamantových fréz, které jsou velmi drahé.

V domácnosti se často používá fréza k dokončování hran dřevotřískových desek. V takových případech se deska řeže pilou na železo, přímočarou pilou nebo kotoučovou pilou a řez se poté dokončí frézou. Je důležité počítat s přebytkem 1,5 až 2 mm, který lze odstranit frézou.

Pila na železo

Řezání dřevotřískových desek vyžaduje pilku na železo s jemnými zuby Řezání pilkou na železo je časově a fyzicky náročné.

Ruční pily s velkými a středními zuby jsou vhodné pouze pro řezání běžných dřevotřískových desek (bez laminované vrstvy). Výsledkem je vždy odlupování a oděrky. Vzhled okrajů lze korigovat pouze dekorativními překryvy.

Malá množství se řežou pilkou na železo s jemnými zuby. Aby se minimalizovalo odštípnutí, měla by být na horní stranu fólie nalepena maskovací páska, vyznačena linie řezu pro ořezávač a teprve poté by se mělo začít pracovat.

Přestože se sedla pilového kotouče na parkety a úhlové brusky mohou překrývat, dřevotřískové desky a dřevo se úhlovou bruskou nikdy nesmí řezat. Krouticí moment i slabého stroje vám vyrve nástroj z rukou a kotouč se poraní. Nebezpečí spočívá v tom, že ji nelze okamžitě zastavit.

Jak řezat dřevotřískové desky bez třísek

Abyste doma řezali dřevotřísku rovnoměrně a bez třísek, musíte znát několik triků. Není pochyb o tom, že je lepší řezat elektrickou skládačkou. Řezání pilkou na železo se vyplatí, ale konečný výsledek pravděpodobně nebude uspokojivý. ačkoli dřevotřískové desky lze použít pro mnoho aplikací, kde kvalita řezu nehraje roli. A tak potřebujeme rovný a dobře vypadající střih. K tomu si vezmeme skládačku, pravítko, svinovací metr a úhloměr pro pravé úhly (je-li třeba), šídlo nebo ostrý předmět, kterým na dřevotřískové desce vyryjeme ořezovou čáru přes laminát. Odměříme si část, kterou budeme odřezávat, s přídavkem 1-2 mm pro další úpravu, přiložíme pravítko a podél něj vedeme šídlem nebo ostrým předmětem linii pilového ořezávače, snažíme se silněji přitlačit, abychom laminát prořízli, a řežeme podél linie, ne podél samotné linie, ale přesně podél, jen ji zachytíme hranou pily.

Poté pomocí hrubého smirkového papíru upravíme hrany řezu do požadovaného tvaru, a pokud nejste spokojeni s kvalitou řezaného konce, můžeme použít voskovou křídu požadované barvy, t.е. v barvě dřevotřísky a rozemelte třísky. Mluvme o přímočarých pilách, já osobně používám přímočaré pily BOSSNEV.

Pokud potřebujete řezat bez štípání jen na jedné straně, můžete použít pily se zuby nahoru i dolů. Já používám malou pilku s přímým zubem, je méně pichlavá a dobře řeže na obou stranách. Řezaný konec by se snáze brousil smirkovým papírem, kdybyste ho položili na rovnou tyč. Voskové pastelky a fixy na nábytek koupíte v prodejnách nábytku, kde prodávají kování. Pokud nemůžete najít pastelku v požadované barvě. můžete vytvořit jeden z několika jiných smícháním jako barvy. Pastelky jednoduše rozpusťte svíčkou a nakapejte na talířek, jednu barvu přes druhou, pak srolujte do jednoho a otřete odštípnuté okraje, přebytečné odstraňte pravítkem nebo nožem a jemně vyleštěte hadříkem, netlačte silně.

Řezání dřevotřísky Dřevotříska

Se správným nástrojem a správným značením není problém dřevotřísku nařezat. Nejdůležitější je pohybovat se velmi pomalu. I při použití pily s jemnými zuby může při prudkých pohybech dojít k odštípnutí. Dřevotřísku je třeba proříznout bez pokusu o částečné proříznutí. Materiál není možné porušit tak, aby v něm později nezůstaly trhliny.

Po řezání je třeba odstranit přebytky, které zůstaly po značení. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít směrovač. Přebytečný materiál je však možné odstranit smirkovým papírem. Je připevněn na dřevěném špalku, se kterým se pracuje lépe než s volným brusným papírem. Tím se nejen odstraní přebytečný materiál, ale také se hladce nabrousí ostří. To usnadňuje řezání dřevotřísky. Pokud však chce majitel pily zvýšit své šance na dobrý řez, může řez provádět také na desce pomocí vodicí lišty. Umístěte jej podél navrhované linie řezu.

Co je důležité vědět

Nejdůležitějším pravidlem je, že čím tenčí je pracovní deska, tím snadněji se doma řeže. Ideální tloušťka pracovní desky je tedy 28 mm. Při objednávání pracovních desek vždy počítejte s mírnou rozměrovou rezervou. Vždyť při zkušebním řezu se může „ztratit“ nejméně 5-10 cm.

Pokud jste se však s řezáním pracovní desky nikdy nesetkali a nemáte v této oblasti absolutně žádné zkušenosti, raději si domluvte schůzku se specializovanou firmou.

Stěnová pila

Pro řezání obrobku strojem se obrobek položí na levý stůl až k nastavitelnému dorazu. Odměřeno na požadovanou délku. Pila se spustí. Když pilový kotouč dosáhne požadované rychlosti, stůl se posune dopředu.

Obrobek a stůl se přivádějí k pilovému kotouči, který vyřeže požadovaný řez.

Design

Nejoblíbenější modely jsou Mj 45kb-2, JTS-315SP SM, Woodtec ps 45, Altendorf F 45. Navzdory rozdílným vlastnostem mají společný design.

Základní součásti panelové pily:

 • Základna. základna, na které jsou připevněny všechny mechanismy. Vysoce odolný rám eliminuje vibrace a kmitání, což je nezbytné pro přesné řezání.
 • Pila sestávající ze dvou kotoučů. První kotouč je umístěn v přední části jednotky a slouží k předřezání obrobku. Druhá slouží k úplnému rozřezání panelu.
 • Tři pracovní stoly. První část je stacionární a nese sestavu. Druhý komponent, formátovací, je posuvný a přivádí desku na kotouč. Třetí podpírá část, která má být odříznuta.
 • Vozík je část, která umožňuje pohyb formátovací tabulky.
 • Zarážky a pravítka, které udržují obrobek v dané poloze.

V závislosti na modelu, ceně a typu řezání jsou k dispozici různá provedení strojů.

 • Vývod, který odvádí třísky a hobliny a připojuje se k systému odsávání prachu;
 • Svorky pro bezpečné upnutí obrobku ke stolu;
 • Otočné pravítko a úhlové dorazy pro provádění řezu pod správným úhlem a bez značení;
 • Rám s dorazovou nohou pro řezání dlouhých obrobků;
 • Kuličkové a válečkové skluzavky.

První formátovací stroj s pohyblivým vozíkem sestrojil v roce 1906 německý truhlář Wilhelm Altendohm.

Řezání laminovaných dřevotřískových desek s parketami.

Odštípnutí je zde způsobeno řeznými zuby. nejen ve směru řezu, ale i na opačné straně. (Vibrace elektrického nářadí brání tomu, aby byla deska vedena dokonale rovně, a tím dochází k nesouososti čepele vůči řezné hraně.). Vodítko umožňuje nejen čistý řez dřevotřískových desek, ale také zabraňuje vzniku třísek na opačné straně, než je směr řezání. Při výběru pilového kotouče pro řezání laminátových dřevotřískových desek je třeba věnovat pozornost počtu zubů; čím více jich je, tím je řez čistší.

Před použitím frézy je třeba na každé straně nábytku ponechat tři až pět milimetrů rezervy. Na rozdíl od předchozích metod řezání zanechává ruční fréza dokonalý povrch řezu. Odštípnutí po takové práci je vzácné a je také možné udržet řez kolmý. Dosud jsme se zabývali pouze přímými řezy, ale pokud jde o řezání kruhů a křivek všeho druhu, neexistuje žádná alternativa ke skládačce a fréze. Mezi nevýhody používání směrovače patří nutnost mít dovednosti. Budeme o nich hovořit v dalších článcích.

Zarovnání listu Dřevotřískové desky

Po řezání je nutné přebytečný materiál odstranit. která zůstala po značení. Nejlepší je použít směrovač. Přebytečný materiál je však možné odstranit pomocí smirkového papíru. Nanáší se na dřevěný špalík, se kterým se pracuje lépe než s volným smirkovým papírem. Takové ošetření nejen odstraní přebytečný materiál, ale také hladce odjehlí hrany.

To umožňuje nejlépe řezat dřevotřískové desky. Pokud však chce majitel zvýšit své šance na dobrý výsledek, může řez provést na desce pomocí vodicího bloku. Je umístěn podél zamýšlené linie řezu.

Tvarový řez

Zakřivené povrchy dané konfigurace získat doma ještě obtížnější, a musí utratit více peněz na router, který vám pomůže zbavit čipů a zubaté vytvořil při řezání dřevotřískové desky.

Cena ruční frézky se může výrazně lišit v závislosti na výrobci, výkonu a dalších funkcích. Pokud se nechystáte vyrábět nábytek profesionálně, vyplatí se vám levný model.

Při řezání dřevotřísky postupujte následovně:

 • po vyznačení obrysu požadovaného dílu na list dřevotřísky jej vyřízněte elektrickou skládačkou a snažte se řezat jen několik milimetrů od plánované linie řezu;
 • Z dřevotřísky nebo překližky si vyrobte šablony s požadovaným poloměrem a okraje pečlivě obrousíte smirkovým plátnem;
 • Po přiložení šablony k ořezávanému dílu ji upněte svorkami a vyfrézujte ruční frézou s ložiskem, čímž odstraníte nepotřebný materiál přesně podle plánované linie.

Nezáleží na tom, jaký nůž (dvou nebo čtyřbřitý) je použit. Jedinou podmínkou je, že nože musí zabírat tloušťku řezu v celé pracovní výšce. Po opracování zbývá hranu na díl pouze přilepit. Podívejte se, jak to udělat, na