Jak správně řezat sklo obyčejným řezákem na sklo

Jak správně řezat sklo pomocí řezačky na sklo

Při zahájení řezání skla si uvědomte, že práce s tímto materiálem vyžaduje bezpečnostní opatření, která by neměla být zanedbána. Pokud se sklo nepoužívá, má ostré hrany, které mohou snadno pořezat kůži a způsobit infekci. Chraňte si ruce rukavicemi a noste oblečení s rukávy, abyste předešli zraněním. Protože sklo má tendenci se tříštit na malé ostré střepy, doporučujeme nosit ochranné brýle.

Udržujte místo řezání skla rovné a stabilní. Je přísně zakázáno pracovat na ohnutém koleni, na stoličce nebo na jiném nestabilním povrchu. Tím se minimalizuje riziko pádu skla na podlahu, což zvyšuje pohodlí při práci a zlepšuje kvalitu řezu.

Pokud jste dosud neměli žádné zkušenosti se sklem a nevíte, jak řezat řezákem na sklo, nedoporučujeme výše uvedená doporučení ignorovat. Někteří zkušení řemeslníci pravděpodobně zvládnou práci se zavřenýma očima u kolen, ale začátečníkům to obvykle tak hladce nejde. Nezkušenost může vést k mnoha chybám, jako je uchopení ostré hrany, upuštění skla na nohu nebo zaseknutí řezu a vniknutí střepu do oka. Pokud pracujete se sklem poprvé a ještě jste se s tímto procesem nesetkali, je lepší být připraven.

Jak řezat: Pokyny

Nejprve připravte povrch skla. Měla by být důkladně vyčištěná, odmaštěná a suchá. Pokud na povrchu zůstanou skvrny nebo šmouhy, může řezný nástroj sklouznout a způsobit špatné odštípnutí. Jako pracovní plochu zvolte stůl nebo kus dřevotřískové desky. Můžete na něj položit kus silné látky (ubrus, prostěradlo) nebo linoleum.

Po přípravě povrchu a materiálů je třeba nástroj označit. Pokud chcete rovné hrany, je lepší je nakreslit na silném pravítku, pro hladké linie můžete použít formy. Abyste zabránili sklouznutí předmětu, můžete jej na spodní straně zajistit páskou. Pak pomocí pilníku, úhlové brusky nebo jiného řezného nástroje nakreslete rovnou a ostrou čáru pro ořezávač.

Když je řez hotový, rozbijte sklo. Umístěte pod něj malý předmět (sirku, hřebík, tužku) a lehce na něj tlačte rukama z obou stran. Zrcadlo můžete také rozbít o hranu stolu nebo do něj zespodu udeřit malým kladívkem.

Důležité! Pokud není možné sklo rozbít, nepoužívejte hrubou sílu a nevyvíjejte nadměrný tlak. Druhý řez je lepší provést 2 cm od prvního.

Bezpečnostní opatření

Sklo je velmi křehký materiál, a proto je obzvláště nebezpečné.

Pokud se sklo rozbije, střepy mají několik ostrých hran.

Velké třísky mohou snadno rozštípnout kůži a svalovou hmotu.

Drobné třísky jsou pro svou průhlednost okem neviditelné, ale mohou uvíznout v měkkých tkáních a způsobit hnisání. Zde je několik základních pravidel, která je třeba dodržovat při řezání skla řezačkou na sklo:

správně, řezat, sklo, řezákem
  • Při práci se sklem noste pouze ochranné brýle. Drobné částice se mohou dostat do rohovky a způsobit bolest nebo dokonce ztrátu zraku. Pokud se vám do oka dostane kousek skla, nepokoušejte se ho odstranit sami.
  • Řezání skla by se mělo provádět nejlépe v rukavicích. Mnoho střihačů tato pravidla nedodržuje, a to z dobrého důvodu. Ostrý okraj skla může snadno proříznout měkké materiály. Je lepší proříznout rukavici než kůži. Pokud máte pocit, že vaše látkové rukavice na skle kloužou nebo snižují citlivost, použijte výrobky s gumovými návleky na prstech.

Po vyříznutí obrobku pečlivě očistěte pracovní plochu. Vysávání je nejlepší kombinovat s mokrým vytíráním. Hadry nebo utěrky použité k čištění podlahy a stolu nebo pracovního stolu by měly být zlikvidovány.

Jak řezat sklo bez brusky na sklo

Než začneme podrobně popisovat techniky broušení skla, rádi bychom vám připomněli bezpečnostní pravidla. Při práci vždy používejte ochranné rukavice a ochranné brýle, abyste zabránili pořezání a vniknutí odletujících úlomků do očí. Dávejte pozor, abyste na sklo příliš netlačili.

S hořící nití

Velmi rozšířená metoda, používaná především k řezání skleněných lahví. Touto metodou lze řezat i rovné sklo, ale s několika omezeními. K čistému řezu stačí kousek vlněné nitě, hořlavá kapalina (líh, parafín atd.) a měkký hadřík.д.) a nádobu se studenou vodou.

Namočte provázek do hořlavé kapaliny a upevněte jej ve skle podél linie řezu. Zapalte ji, počkejte, až se propálí, a pak ji ihned vložte do studené vody nebo ji vylijte na zahřáté místo. Hlavní je zajistit, aby se sklo co nejrychleji ochladilo a prasklo vlivem rozdílu teplot. Slyšitelné cvaknutí signalizuje úspěšné dokončení práce. Pokud sklo není prasklé, můžete zkusit operaci zopakovat.

Tato metoda řeže láhve poměrně rovnoměrně, ale ne vždy funguje u velkých velikostí skla. Je také velmi nebezpečný pro oheň a vyžaduje hasicí přístroj nebo láhev s vodou, což je nutnost.

Použití páječky

Velmi zajímavá, ale poměrně pomalá metoda tepelného řezání skla. Je vhodnější pro tvarové řezání, ale bez problémů vytvoří i obyčejnou rovnou čáru pro zastřihovač. K této operaci je zapotřebí pilník a topné těleso (pájka nebo pyramidový hořák).

Poté, co na skle vyznačíte čáru pro ořez budoucího řezu, vezměte pilník a udělejte s ním na samém okraji malou drážku. 1-2 mm od něj, zahřívejte místo páječkou, dokud se mezi ním a drážkou nevytvoří mikrotrhlina. Pak se podobná vzdálenost nastaví od samotné trhliny a postupně se přesuneme k cíli. Řezání skla tímto způsobem trvá dlouho, ale lze dosáhnout jakéhokoli tvaru. Chcete-li práci trochu urychlit, můžete sklenici pravidelně ochlazovat přikládáním vlhkého hadříku.

Nůžky ve vodě

Jednoduchý proces řízeného zkosení skla. Velmi snadno vyřezává kulaté tvary, ale není ideální pro vytváření rovných linií. Budete potřebovat obyčejné nůžky a nádobu s vodou, která slouží jako lubrikant. Maximální tloušťka skla nesmí překročit 4 mm.

Proces řezání touto metodou je velmi jednoduchý. Vezměte kus skla, který chcete řezat, ponořte ho do vody a nůžkami odřízněte malé kousky z okrajů. Voda zabrání prasknutí skla a umožní vám vytvořit kontrolovanou třísku. Tímto způsobem můžete řezat oválné i kruhové tvary.

Diamantový kotouč

Řezání skla není nejbezpečnější způsob, vyžaduje zvýšenou opatrnost a přísné dodržování bezpečnostních pravidel. Snadno může odštípnout sklo a vést střepy oběma směry. V opačném případě je metoda dostatečně účinná. K řezání je zapotřebí speciální nástroj (úhlová bruska, vrtačka nebo vrták) s diamantovým kotoučem o tloušťce 0 mm.1 mm.

Samotný proces řezání je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje určitou zručnost a pevnou ruku, abyste udrželi nástroj v rovině. Položte řezaný kus skla na rovný povrch, použijte řezačku a přejeďte ořezávacím nožem po povrchu skla. Hlavní je neponořit se do ní, ale jen lehce se jí dotknout, aby se vytvořila malá drážka, podobná široké ořezávací čáře od řezačky na sklo. Poté jednoduše rozbijte sklo na správném místě.

Aby se snížilo riziko rozbití skla a minimalizoval se skleněný prach, lze řeznou plochu občas pokropit vodou.

Se souborem

Další způsob domácího řezání skla bez použití drahého elektrického nářadí. Potřebujete pilník a zkušenosti se sklem. Všimněte si, že pilník musí mít rohy, takže kulatý pilník není vhodný.

Pro řezání skla stačí udělat na povrchu několik zářezů rohem pilníku. Na pilník zatlačte jen o trochu více, abyste vytvořili čistou drážku připomínající brusku na sklo. Po vyznačení místa pro zkosení jednoduše rozbijte sklo o hranu stolu nebo pod řez přiložte sirku.

Tato metoda vyžaduje cvik, a pokud brousíte sklo poprvé, důrazně doporučujeme, abyste si před prací na podkladu procvičili řezání na malých, nežádoucích střepinách.

Diamantovým vrtákem

Pokud víte, co je to řezání skla, zvažte jiný způsob řezání skla bez použití frézy. s určitými zkušenostmi může pro použití stačit jeden bit s karbidovým hrotem. Hlavní je, aby vrták byl víceméně nový, s ostrými rohy na hlavě.

Samotný postup je stejný jako u běžného řezání skla. Z rozdílů lze rozlišit vyšší sílu tlaku, ale jinak jsou všechny akce standardní. Položte sklo na rovný povrch, vyznačte linii ořezu, přiložte pásek a veďte linii ořezu dolů. Před zahájením řezání otočte hrot tak, aby se nejostřejší roh skla dotýkal skla. Po získání volné linie pro ořezávač rozbijte sklo podél linie řezu.

Brusky na sklo a jejich typy

Nejdříve se musíte rozhodnout, s jakým řezákem skla budete ve svém konkrétním případě pracovat. Diamantové nástroje mají mezi profesionály velkou důvěryhodnost. Používají se diamantové hlavice, které mají dva tvary: čtvercové a zkosené.

První používají zkušení řemeslníci. Jeho řezná část je umístěna v optimálním úhlu k osám řezačky skla. K používání tohoto typu nástroje je zapotřebí určitá zručnost. Nesprávně nakloněné nástroje mohou vést k vadným řezům. Zda je nástroj při řezání správně umístěn, můžete zjistit pomocí sluchu a hmatu, ale je třeba mít určité zkušenosti. Diamantovou hlavu se zkosenými hranami nejčastěji používají začátečníci, protože její poloha je na stejné ose jako samotný nástroj, což značně zjednodušuje její použití.

Diamantové hlavice mohou být přírodní nebo syntetické. Z přírodního kamene je možné řezat sklo o tloušťce 5 až 10 mm. Syntetické kameny mohou řezat materiály o tloušťce menší než 5 mm. Liší se také odolností proti opotřebení. Přírodní diamantové hlavice jsou tedy určeny pro vzdálenost až 10 km, ale syntetické hlavice jsou určeny pro kratší vzdálenost.

Pro domácí řezání skla se doporučuje používat válečkový řezák na sklo. Je levnější než diamantové brusky na sklo, ale snadněji se používá a je efektivní v každodenním životě. nelze jej použít na velmi silné sklo, ale v domácnosti se tyto typy skla používají zřídka, takže použití tohoto řezače skla může být vhodné pro domácí použití. Jeho zdvih může být až 350 m, poté je třeba jej přebrousit nebo vyměnit válec.

Většina moderních řezaček skla je již k dispozici s vyměnitelnou řeznou hlavou, což řeší provozní problém.

Za zmínku stojí také použití olejových řezaček skla. Pracují na stejném principu jako válečkové frézy, ale jsou pokročilejší. V držáku nástrojů je nádobka s olejovitou kapalinou. Při řezání materiálu je nutné podávat sklo a řezný prvek. To pomáhá snižovat třecí síly a zlepšuje kvalitu řezu. Lze jej však použít k řezání skla o tloušťce až 20 mm.

Je třeba vzít v úvahu, že pokud pracujete se sklem, jehož tloušťka nepřesahuje 10 mm, měli byste použít nože s úhlem ostření 135 stupňů. Pro řezání skla o tloušťce 10-20 mm potřebujete frézy s úhlem řezu 150 stupňů nebo více.

Dalším typem řezačky na sklo, který stojí za zmínku, je kruhová řezačka. Je to jakási přísavka a rameno, na kterém je umístěna stupnice a řezačka olejového skla. Nástroj se snadno používá. Přísavku je nutné upevnit ve středu řezaného obvodu, poté nastavit lištu na určitý poloměr a následně použít řezací prvek. Na skle je možné nejen vyříznout čistě vyřezaný kruh, ale také bez větších obtíží vytáhnout sklo z plechu.

Použití brusek na sklo k řezání skleněných tabulí

Řezání skla pomocí brusek se používá téměř ve všech průmyslových odvětvích, kde je třeba čas od času vyříznout kus skla. V závislosti na ceně a doporučených pracovních požadavcích se volí určitý typ nářadí. Následující řezačky skla jsou k dispozici ve volném prodeji:

Profesionální brusiči skla Zdroj: rsk-antares.Nástroje určené pro brusiče skla pro začátečníky nevyžadují prakticky žádné zkušenosti. Diamantové frézy na sklo pro těžké práce jsou však poměrně specifické a při správné kvalifikaci zvládnou i ty nejtěžší práce.

Kotouče na řezání skla

Protože řezání řezákem na sklo je pro běžného člověka poměrně vzácným úkolem, je v případě potřeby zakoupen právě válečkový řezák. Vyznačují se nejnižší cenou v porovnání se srovnatelnými výrobky. Válečková řezačka skla je ideální i pro každodenní řezání skla v domácnosti. vyřezává skleněné tabule o tloušťce až 6 mm.

Jak správně brousit sklo

Práce s tak jemným materiálem, jako je sklo, je velmi specifická a zásadně se liší od toho, s čím jsme zvyklí pracovat, jako je dřevo, beton nebo kov. Řezání je zde šperkařský proces založený na přesných a rychlých pohybech. Práce se sklem má svá specifika, ale umožňuje poměrně rychle zvládnout základní úkoly. Abyste pochopili, jak řezat sklo pomocí řezačky na sklo, stačí znát několik základních pravidel.

Tloušťka skla, se kterou lze manipulovat pomocí řezačky skla, nesmí přesáhnout 6 mm. Pro větší rozměry se používá diamantová fréza.

Pracovní plocha musí být rovná a rovnoměrná a řezané sklo musí být čisté a suché. ořezovou čáru lze vyznačit na samotném skle nebo na povrchu pod ním pomocí fixu. V druhém případě je třeba na okraji skla vyznačit 2 značky a zarovnat je s čárou na pracovní ploše.

Jakmile jsou všechny přípravy hotové, můžete začít řezat. Řezák vždy držte kolmo ke sklu. Pro začátek je lepší provést malý řez (1 až 2 mm) od horního okraje skla. To proto, aby se zabránilo odštípnutí. Střední silou sledujte čáru pomocí nože. Pro větší pohodlí může být k lince připevněna rovná tyč, ale ne těsně u ní, s odsazením 3-5 mm, v závislosti na šířce hlavy řezačky skla.

Po všech manipulacích zbývá rozbít sklo podél linie řezu. Toho docílíte tak, že pod řez vložíte zápalku a z obou stran ji přitlačíte. Pokud je velikost malá, lze ji zlomit v ruce. Pokud vám textový popis nestačil a chtěli byste se podívat, jak se řezačka na sklo používá, video vám poskytne lepší představu.

Pozor na bezpečnostní řezačku

Bezpečnost při řezání skla je velmi důležitá, protože tento materiál je velmi křehký a nebezpečný. Nejenže se můžete pořezat, ale můžete si také poranit oko střepy.

Řezákem na sklo nikdy neřežte sklo na klíně nebo na nespolehlivém předmětu. Nikdy se nedotýkejte hrany skla, protože hrubé hrany mohou být velmi ostré. Pokud chcete obrobky zvedat, měli byste si po stranách zhotovit ruční držadlo.

Abyste se vyhnuli pořezání, vždy si před prací nasaďte ochranné rukavice a brýle. Důležité je také nosit uzavřenou obuv, aby vám sklo při náhodném pádu nepořezalo nohu. Oblečení musí být dostatečně silné a husté, aby se zabránilo náhodnému zranění.

Jak správně řezat silné sklo pomocí řezačky na sklo video

Aby se zabránilo šíření malých skleněných střepů mimo pracovní prostor, je třeba po ukončení práce vyměnit oděv a obuv.