Jak řezat vlnitou lepenku doma

Jak doma řezat profilované plechy

K řezání vlnité lepenky se nejčastěji používají tyto nástroje:

 • úhlová bruska (úhlová bruska);
 • pilka na kov;
 • elektrická pilka na železo;
 • ruční a elektrické skládačky;
 • Nůžky na kov;
 • elektrické nůžky;
 • ruční kotoučová pila.

Nástroje na řezání vlnité lepenky

úhlová bruska nebo úhlová bruska (úhlová bruska)

Výrobci dané střešní krytiny nedoporučují používat úhlovou brusku z důvodu tepelného účinku na polymerní povlak. Nicméně i někteří prodejci profilovaných plechů jej používají jako nejvhodnější řezný nástroj.

Trvanlivost profilovaných plechů závisí na správné instalaci a volbě řezného nástroje

Při používání úhlové brusky je třeba dodržovat určitá pravidla:

 • Pro práci s profilovanými plechy je nutné místo brusného kotouče použít kotouč se zuby z karbidu wolframu. Takové kotouče se nazývají. kotouče pro řezání plechů.
 • tloušťka kotouče musí být mezi 1 mm a 1,6 mm.
 • Aby se zabránilo korozi, je místo řezu natřeno kvalitní barvou odpovídající barvy.

Pilový kotouč vytváří velmi jemné a čisté řezné hrany.

Stojí za zmínku: Někteří řemeslníci používají kotouč s diamantovým povlakem, řezat celý svazek (o 10 listů).

Při použití speciálního nože určeného pro řezání profilovaných plechů jsou řezné hrany velmi hladké a přesné

Používání úhlové brusky má své výhody i nevýhody. Výhodou používání tohoto nástroje je jeho rychlost a pohodlí. Hlavními nevýhodami jsou tepelné poškození polymeru a zinkového povlaku, spálení hran a spálení plechů jiskrami odletujícími z úhlové brusky. Kromě toho vznikají na povrchu korozní skvrny z rozžhavených kovových částic, které na něm ulpívají. Ostré hrany desek po řezání úhlovou bruskou se dlouho odstraňují. Nástroj při práci vydává velký hluk. Kotouč speciálně navržený pro řezání vlnité lepenky odstraňuje mnohé nevýhody použití úhlové brusky.

Výhody a nevýhody pil na kov

Při použití tohoto nástroje je povlak profilovaného plechu co nejméně poškozen. Profilované plechy nekladou při řezání velký odpor, takže ani ruční práce nevyžaduje mnoho úsilí a času, a absence tepelného účinku přispívá k zachování nátěrového materiálu.

Výhody řezání vlnité lepenky pilkou na kov:

Nevýhody řezání plechů pilou na kov:

 • Pilkou na železo lze snadno provádět rovné řezy, ale zakřivené tvary řezat nelze;
 • Použití pily na kov vyžaduje speciální řezací stůl.

Pila na kov se používá pro přímé řezy

Ruční a elektrické skládačky

Přímočará pila je nástroj, který na rozdíl od pily umožňuje provádět zakřivené řezy profilovaných plechů. mezi obyčejným a elektrickým nástrojem není žádný podstatný rozdíl, ale s elektrickou skládačkou je práce rychlejší.

K řezání profilů známých značek, jejichž výška zvlnění nepřesahuje 25 mm, se používají ruční a elektrické rozbrušovací pily. Listy lze řezat podélně i příčně a musí být přitlačeny, aby se nevibrovaly. Trapézové plechy se řežou vysokou rychlostí pomocí pily na kov s nejjemnějšími zuby.

Dobré vědět: Pro zvýšení řezné rychlosti nestačí pouze vratný pohyb a je zapotřebí podélný náklon pilového kotouče.

Při řezání elektrickou přímočarou pilou dochází k opalování hran, ale ne v takové míře jako u úhlové brusky

 • nástroj není příliš vhodný pro příčné řezání plechů s výškou profilu větší než 25 mm;
 • není vhodný pro řezání tenkých proužků;
 • řezná rychlost je nižší než u úhlové brusky;
 • Při práci s elektrickou přímočarou pilou dochází k opalování hran, ale ne tak silnému jako při použití úhlové brusky;
 • nepříjemný hluk.

Řezání elektrickou skládačkou

Vlastnosti nůžek na kov

Výhody stříhání profilových plechů nůžkami:

 • Nůžky na kov nestříhají profily v podélném směru, protože plechy nejsou v tomto směru příliš pružné.
 • Hlavní nevýhodou stříhání těmito nůžkami je, že stříhané hrany nejsou příliš rovné.

Vynikající nástroj pro řezání tenkých proužků

elektrické nůžky: účinné a praktické

Pokud nepotřebujete dokonale rovné hrany, jsou elektrické nůžky jedním z nejúčinnějších nástrojů pro stříhání vlnité lepenky.

Elektrické nůžky se používají poměrně snadno

Ruční kotoučová pila

Listy vlnité lepenky je dobře řez a ruční kotoučová pila, která má jemně dláta disk se zuby pobeditovye. Pro pohodlnou a rychlou práci je zapotřebí kotoučová pila a pomocník. Posuv při řezání by měl být minimální.

Vlastnosti řezání vlnité lepenky

Profilovaný materiál je tenký plech z vrstveného kovu, který se může při nesprávném řezání poškodit. Vzhledem k tomu, že vrchní část materiálu je potažena speciálním polymerem a pozinkovaná, není dovoleno používat obvyklé metody zpracování plechů (řezání vlnité lepenky nožem nebo děrování dlátem. není dobrý nápad).

Je také zakázáno používat metody řezání při vysokých teplotách (řezání plynem), protože povlak plechu se okamžitě poškodí, a to i přes původní tovární způsoby ochrany. V důsledku nesprávného zpracování dochází k poškození samotné fólie, nejen vnějšího ochranného pláště.

Pro správné řezání profilovaných plechů s polymerním povlakem nepoužívejte úhlovou brusku s brusným kotoučem, protože hrozí vážné poškození vnější vrstvy materiálu, což povede k nevyhnutelné tvorbě rzi. Životnost takových profilovaných plechů se několikanásobně zkrátí.

Konstrukční vlastnosti vlnitého plechu neumožňují použití jakýchkoli stavebních nástrojů pro řezání. Musíte tedy přesně vědět, jak materiál zpracovat.

Mechanický nástroj

Pro práci s mechanickým nástrojem je třeba vynaložit určité úsilí, ale pokud potřebujete něco na řezání 1-2 listů, je úkol zcela proveditelný.

Pila na kov

Není to nejlepší volba, protože většina modelů má obloukovitý tvar. Právě tento oblouk brání provedení přímého řezu. Řešením je použití pil na kov s jednostranným kotoučem.

řezat, vlnitou, lepenku, doma

Pokud použijete nůž s jemným zubem, můžete řezat profilovaný plech rychleji a řezná hrana bude dokonalá.

Kovové nůžky

Práce s nimi je snadná a jednoduchá. Při použití pouze jednoho typu nůžek se plech při přechodu z jedné roviny řezu do druhé ohýbá.

K prevenci této vady se používají všechny typy nůžek, které se střídají na přechodu mezi ztužujícími žebry.

Stavební nůž

Lze ji použít pouze omezeně, pokud:

List se položí na rovnou plochu a značkovačem se vyznačí linie ořezu. Poté se přiloží pravítko (nebo pravítko) a tlakem se stavební nůž přetáhne přes značku.

Poté se list ohne podél vyznačené čáry, nejprve na jednu stranu a pak na druhou. Po 2 ohybech se profilovaný plech zlomí na správném místě.

Seznam řezných nástrojů

Těmito nástroji lze řezat profilované plechy:

 • Elektrická okružní pila s ocelovým kotoučem;
 • ruční pila;
 • skládačka;
 • ruční nůžky na kov;
 • ruční okružní pila;
 • elektrické nůžky. střihací nůžky, nožové nůžky, drážkovací nůžky;
 • Cvrčkový vrták. obdoba elektrických nůžek.

Všechny tyto typy neprodukují při práci jiskry, pracují na principu řezání za studena. Elektrické spotřebiče se dodávají ve dvou typech napájení: s kabelem a na baterie.

Řezání profilovaného plechu úhlovou bruskou je teoreticky možné, ale odborníci to nedoporučují. Pozinkovaná ocel, která je základním materiálem, a ochranný povlak na obou stranách do vzdálenosti 5 mm od expozice, tavenina. To způsobuje korozi hran. Druhým rizikovým faktorem jsou jiskry. Jakmile se dostanou na povrch, poškodí plastový povlak.

Nejjednodušším domácím nástrojem na plechy o tloušťce do 1,5 mm jsou nůžky s čepelemi z rychlořezné oceli. Jsou vhodné pro ty, kteří občas pracují s malým množstvím materiálu. Existují dva typy:

 • Váleček. lopatky a rukojeti jsou sešroubovány;
 • Pákové ovládání. řezná hlava a rukojeti jsou spojeny kloubem, což je pohodlnější a snadněji ovladatelná konstrukce, která vyžaduje méně námahy.

Lze rozlišit tři polohy ostří: levé, pravé a kombinované nůžky. Pokud chcete řezat zleva doprava, použijte nástroj pro praváky a naopak. Pro zakřivené řezy existují verze se zakřivenými čepelemi. Při výběru vždy věnujte pozornost řezné kapacitě. ne všechny mohou snadno řezat silné listy.

Používají se vyměnitelné pily s jemnými zuby. Má poměrně vysokou přesnost a rychlost. Skládá se z C-rámu a řezacího nože. Nevýhody: Lze řezat pouze v přímce na pracovním stole a vyžaduje značnou ruční práci. Vždy si vyberte nůž s ostřím o délce alespoň 300 mm. Pro obtížně přístupné nebo obtížné řezy jsou k dispozici verze bez velkého rámu a s boční rukojetí.

Ruční nůžky na vrubování (sekání, řezání).

Jedná se o optimální řešení pro malé objemy. Hlavní prvek. řezací hlava s otevřenou matricí pro snadný vstup a řezačkou třísek. Další příslušenství. průhledný plastový kryt čepele. Vede čipy dopředu a zvyšuje tak bezpečnost procesu. Minimální poloměr střihu u vrubových nůžek. 25 mm. Pro zahájení řezání je třeba do materiálu vyvrtat otvor o průměru 8,5 mm. Výhody tohoto nástroje ve srovnání se standardními nůžkami. vysoká manévrovatelnost, snadné provádění zakřivených střihů.

Jedna z nejlepších možností, jak si sami rychle a ve velkém množství nařezat profilovaný plech z okraje i zevnitř. Snadno se používají, fungují jako děrovačky. Hlavní části. pohyblivý děrovač a pevná matrice s otvorem stejného tvaru. nástroj nezahřívá kov, nepoškozuje polymerní povlak, provádí všechny úhly otáčení, vyřezává otvory v těžko přístupných místech, včetně složitého uspořádání. Na řezech provedených laserovými elektrickými frézami se netvoří otřepy, takže není nutné je dodatečně opracovávat.

Může řezat vertikálně i horizontálně a vytvářet kulaté nebo tvarované otvory. Řez je velmi přesný, materiál se nedeformuje, ale je třeba správně zvolit otáčky vrtačky, jinak razník ohne hrany. Nevýhoda. vhodné pouze pro malé objemy.

V profesionálním stavebnictví se pro práce spojené se stříháním hladkých a profilovaných plechů používají dva další typy elektrických nůžek:

 • Nůž. Pohodlné řezání v přímce, ale obtížné řezání pod úhlem, Hlavní prvek se skládá ze dvou nožů, z nichž jeden je pohyblivý, zatímco druhý není. Třísky jsou odkloněny do strany, čímž se zabrání poškození ochranného polymerního povlaku.
 • Drážkované. Jejich hlavní částí je otevřená řezná hlava. Elektrodrážkové nůžky jsou vhodné pro rovné i zakřivené řezy.
řezat, vlnitou, lepenku, doma

Obě mají výkonný motor a snadno se ovládají. Dokonale hladký a čistý řez, zejména u drážkovaných nožů.

používají se speciální vyměnitelné pilové listy. Umožňují velmi přesný a úzký řez. je snadné nejen řezat plech v přímce, ale také provádět zakřivené řezy. Neumisťujte palubky podle hmotnosti, protože kov je tenký a snadno se deformuje.

 • je možné pracovat přímo na staveništi;
 • Vysoká rychlost ve srovnání s ručním mechanickým nářadím;
 • snadné ovládání;
 • Nízké náklady na spotřební materiál (pily).

Nevýhody používání elektrické skládačky:

 • pilové kotouče se rychle opotřebovávají a často se lámou;
 • vysokou hladinu hluku;
 • Nemožnost řezání plechu s výškou profilu menší než 20 mm;
 • Skládačkovou pilou lze řezat pouze ve vzpřímené poloze, tj. k práci jsou zapotřebí dvě osoby;
 • Nevypaluje ochranný povlak, ale trhá kov, hrany vyžadují ošetření základním nátěrem.

Jak opravit profilovaný plech?

Nedoporučuje se šroubovat šrouby „zaživa“, proto se otvor vyvrtá vrtákem s průměrem zvětšeným o 0,5 mm oproti velikosti šroubu. Upevnění musí být provedeno přesně v pravém úhlu ke kostře. Pokud potřebujete nějaké změny, měli byste se předem rozhodnout, jak ohnout vlnitou lepenku, protože pokud v této fázi bude posunutá konstrukce, nebo zkreslené těsnění, pak při upevňování šroubu otvorem.

Samořezné šrouby lze pro větší pohodlí šroubovat elektrickým šroubovákem nebo vrtačkou. šrouby jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, proto je lze bez problémů namontovat i na kovové nosníky.

Profilovanou fólii nepřibíjejte hřebíky, protože se při silném větru snadno utrhne. Pokud potřebujete zkrátit délku listu, můžete použít úhlovou brusku, která má speciální kotouč pro řezání vlnité lepenky, a vyhnout se řezání plynem a svařování materiálu.

 • Tam, kde je vlnitá lepenka instalována v blízkosti svislých ploch (potrubí, stěny), se instalují spojovací lišty.
 • Konstrukce hřebenového prvku musí být rovněž bezpečně upevněna pomocí těsnicího materiálu.
 • Při instalaci povlaku o tloušťce až 0,7 mm, aby nedošlo k náhodnému poškození střechy, budete potřebovat dřevěné lešení a speciální boty, není bezvýznamné a prosekatel pro kovový profil, který je k dispozici na trhu, spolu s dalšími komponenty.
 • V závěrečném kroku se palubky očistí od nečistot, hoblin, škrábanců a řezných míst a natřou se barvou.
 • Po 3-4 měsících byste měli zkontrolovat kvalitu upevňovacích šroubů a v případě potřeby je dotáhnout.

Jak řezat profilované plechy

Pro správné řezání profilované fólie je nutné zvolit takový nástroj, který co nejvíce zachová ochranné vlastnosti krytí a nepokazí celkový vzhled stavebního materiálu.

Existuje několik vhodných nástrojů, o kterých se musíte podrobně dozvědět, a při práci s nimi budete muset navíc zohlednit některé nuance.

Kotouč na řezání vlnité lepenky pro úhlovou brusku

Jak již bylo zmíněno, úhlovou brusku s běžným brusivem a extrémně hrubým kotoučem nelze použít k řezání profilovaných plechů, protože silně kazí povlak vytvořený v procesu práce jiskrami, což jistě povede ke vzniku rzi.

Proto lze tento nástroj použít, pokud si zakoupíte speciálně upravený kotouč pro řezání tvarových desek. Jedná se o velmi tenký brusný kotouč (tloušťka menší než 1,6 mm). Zuby by měly být vyrobeny z karbidu.

Důležité! Po řezání materiálu nutného k pokrytí paluby speciální ochranný nátěr, aby se zabránilo korozi.

Někteří domácí řemeslníci, aby ušetřili čas, raději řežou celý svazek vlnité lepenky úhlovou bruskou, přičemž na nástroj nasadí diamantový kotouč. Odborníci to však nedoporučují, protože při sebemenším posunutí plechů hrozí nebezpečí zničení kovu.

 • Nemůžete se vyhnout tvorbě zubatých hran (budete potřebovat dodatečné zarovnání nebo uzavření „neupravené strany“ vlnité lepenky dalším listem).
 • Silný hluk brusky.
 • I při použití správného řezného kotouče dojde k poškození ochranného povrchu jiskrami.

Pomocné příslušenství pro stroj na řezání profilovaných plechů

Profesionální pokrývači často používají speciální bity pro řezání vlnité lepenky na vrtačce, aby mohli rychle a přesně zpracovat povrch.

Taková práce však vyžaduje určitou zručnost a pouze akumulátorovou vrtačku. Toto příslušenství se hodí, pokud musíte řezat profily na těžko přístupných místech.

Profilové nůžky

Ruční nůžky se používají v případech, kdy je třeba stříhat části vlnitého plechu, ale počet listů je malý. Nástroj lze použít při stavbě bran nebo opláštění přístřešků, garáží.

Pokud je však práce globálnější, odborníci doporučují používat elektrické nůžky na řezání vlnité lepenky.

Výhody nástroje. poměrně snadné a přesné řezání pásů. Další výhodou je možnost řezat kov napříč vlnovkami.

Přes existenci výhod existují při stříhání vlnitého plechu nůžkami i některé nevýhody:

 • Zůstává drsný, nerovný a ohnutý okraj (pro estetický vzhled bude nutné narovnat).
 • Při výběru nůžek je třeba vzít v úvahu, že při stříhání v podélném směru se práce velmi komplikuje.

Akumulátorové nůžky. nejvhodnější volba pro profilované plechy. Při řezání kovových pásů nevznikají jiskry, takže poškození ochranného povlaku je minimální.

Skládačková pila pro řezání profilovaných plechů

Skládačková pila je nástroj pro řezání profilovaných plechů, který často používají stavitelé a domácí řemeslníci. Toto tvrzení však stále platí, pokud si vyberete správný profesionální nástroj s kvalitním ostřím.

Běžné skládačky pro domácnost mají pro takové operace malý výkon. Je také obtížné najít vhodné nože, kterými by bylo možné řezat plechy o tloušťce 0,75 mm a více.

Pro přesné řezání by proto měly být zakoupeny pouze profesionální elektrické skládačky.

I u speciálního nástroje je však třeba vzít v úvahu některé zvláštnosti:

 • Pro snadné řezání je třeba palubky postavit do svislé polohy, což je velmi nepohodlné, protože musíte někoho požádat, aby vám řezané pásy podepřel.
 • Obtížné příčné řezání palubek s vysokým zvlněním.
 • Hrany kovu se při rychlém pohybu nože značně opalují.

Elektrická okružní pila

Elektrická pila. nástroj vhodný pro rychlé řezání profilovaných plechů, je však nutné volit modely se širokými řeznými kotouči. Je také žádoucí používat speciální řezné díly pro práci s kovem.

Pozor! Při dodržení těchto podmínek lze práci provést během jediného použití nástroje.

Hlavní výhodou použití kotoučové pily je možnost řezat v kruhovém oblouku a zaoblovat materiál.

Po prozkoumání všech možných nástrojů vhodných pro daný materiál je zřejmé, že nejrychlejší možností je úhlová bruska nebo kotoučová pila. Je však zakázáno používat je bez speciálních kotoučů, jinak hrozí nebezpečí poškození povrchu.

Šetrný nástroj, ale pro pomalejší práci. elektrické nůžky.

Tyto nástroje jsou nejvhodnější pro řezání vlnité lepenky.

Ruční nářadí

Lze je použít pro malé práce nebo operace vyžadující vysokou přesnost.

Pila na kov a skládačka

Nejčastěji používaným nástrojem pro řezání vlnité lepenky je pila na kov.

Pomocí něj můžete řezat dostatečně rychle a přesně, aniž byste zanechali otřepy nebo zubaté hrany. Řezání plechu v přímce zabere málo času a je snadné, ale pro tvarové řezání nelze použít pilku na železo.

Pokud nechcete řezat po přímkách, ale po lomených čarách, je vhodnou volbou standardní skládačková pila. Oba nástroje se používají pro plechy s maximální výškou reliéfu 25 mm.

Nůžky

Nůžky na kov se používají pouze při příčném stříhání, tvarovém stříhání, stříhání tenkých proužků nebo pro malé množství práce. Nemohou zpracovávat velké množství ocelových plechů, práce je pomalá a okraje vlnité lepenky se v místě stříhání ohýbají a je třeba je vyhladit kladivem nebo paličkou.

Elektrické nůžky

Jedná se o nejvhodnější nástroj pro řezání plechů. Kombinuje přesnost ruční pily, rychlost úhlové brusky nebo přímočaré pily a kvalitu kotoučové pily. Elektrickými nůžkami lze stříhat prakticky všechny druhy křivek, čepelí, drážek a dalších geometrických tvarů. Bateriová modifikace umožňuje instalaci a ořezávání vlnitých plechů na místě bez napájení elektrickou energií. Za nevýhodu se považuje vysoká cena jednotky.

Řezání plechů ve výrobním závodě pomocí plazmového nebo laserového řezání. Toto zařízení je stacionární a umožňuje přesnou práci ve velkém množství. Laser umožňuje řezání otvorů od průměru 1 mm, řezání čar libovolné konfigurace. Práce se provádí automaticky. Výkresy jsou zadávány do počítačového systému, který řídí proces ve všech fázích.