Jak zkontrolovat zapalovací cívku motorové pily pomocí multimetru

Jak zkontrolovat benzinovou cívku na motorové pile pomocí multimetru

Měli jsme motorovou pilu, jejíž setrvačník narazil do zapalovací cívky. Ten člověk to mohl opravit, ale nevěděl, jakou mezeru nastavit.Dobré odpoledne, vážení předplatitelé a hosté.

Existují pouze dva důvody, proč setrvačník začne drhnout o čep cívky. První z nich je nesprávně nastavená vůle nebo uvolněné šrouby pro upevnění cívky. Za druhé, ložiska klikového hřídele jsou opotřebovaná, což může způsobit nadměrnou vůli setrvačníku a prokluz setrvačníku na cívce. V tomto případě seřízení vůle nepomůže. Je třeba motor rozebrat a ložiska vyměnit.

Poruchu lze rozpoznat podle charakteristických proužků na setrvačníku (v oblasti magnetů), které zůstaly po kontaktu se zapalovací cívkou. Zřetelně je vidíte na fotografii níže.

Po zjištění charakteristických pruhů je třeba nejprve zkontrolovat vůli ložisek klikového hřídele. Za tímto účelem vyjměte startér, otočte setrvačníkem tak, aby magnety směřovaly od zapalovací cívky opačným směrem, a zkuste setrvačníkem kývat klikovým hřídelem.

Pokud se objeví vůle, i malá, je třeba motor vyjmout a rozebrat.

je téměř nemožné nastavit takovou vůli od oka, je nutné použít speciální úpravu, alespoň tento způsob doporučují výrobci řetězových pil. Jsme ale šetrní lidé a nechceme platit za věci, bez kterých se obejdete. Ať si to tam zaplatí, my použijeme svůj důvtip a vynalézavost a vystačíme si s improvizovanými prostředky, kterých máme díkybohu dost.

Pro nastavení potřebujeme vyrobit distanční podložku z materiálu, který není magnetický a má tloušťku 0,25 mm. Ideální je kus plastové láhve od limonády. Obvykle ho krájím z plechovky a půl. Přesně tak to vypadá.

Systém zapalování motorové pily. zařízení, kontrola a regulace

Zapalovací systém řetězové pily je řada dílů, které vytvářejí jiskru při spuštění nářadí. Ve většině případů je zapalovací systém poměrně spolehlivý, ale někdy se z různých důvodů stane, že některé jeho části selžou. Podívejme se, jak fungují hlavní součásti zapalovacího systému řetězové pily a jaká nastavení je třeba provést.

Jak funguje zapalovací systém řetězové pily

Zapalovací systém moderní řetězové pily se skládá ze seznamu důležitých detailů. Základními prvky konstrukce jsou:

Konstrukce zapalovacího systému zahrnuje také zapalovací cívku, jistič a kondenzátor. Cívka je zodpovědná za zapínání jádra a vinutí transformátoru. Svíčky v provedení náboje se skládají z bočních a středových elektrod, vnějšího pláště a izolátoru.

Jistič a vinutí cívky jsou zapojeny do série. Fréza se deaktivuje vačkou na klikovém hřídeli řetězové pily. Magneto zapalovacího systému je namontováno na levé straně klikové skříně a je upevněno maticí a dvěma čepy.

Při spouštění řetězové pily vytvářejí magnety setrvačníku magnetické pole, které protíná cívku. Pokud jsou kontakty primárního vinutí sepnuté, vzniká v zapalovacím systému slabý proud.

Pokud jsou kontakty rozepnuté, nevytváří se magnetické pole, což vede k vysokému sekundárnímu napětí. Proud je pak přiveden do zapalovací svíčky, která zapálí palivo a spustí řetězovou pilu.

Jak opravit zapalování řetězové pily?

Majitelé řetězových pil se poměrně často setkávají s problémem, kdy motor nářadí nenastartuje. Jednou z hlavních příčin této poruchy je vadný systém zapalování, konkrétně chybné tovární nastavení.

Majitel motorové pily musí nejprve odšroubovat ochranný gumový kryt a zkontrolovat zapalovací svíčku pod ním. Je docela možné, že je zaplavená olejem, což brání průchodu proudu do zapalovací svíčky. V takových případech není problém v systému zapalování, ale v palivovém systému, konkrétně v podtlakových kanálech.

Pokud je však zapalovací svíčka zcela suchá, může být nutné instalovat zapalování na řetězovou pilu. Za tímto účelem vyšroubujte zapalovací svíčku a sejměte ochranný kryt. Pak změřte mezeru mezi setrvačníkem a zapalovací cívkou. V příručce k jednotlivým modelům řetězových pil je uvedena optimální mezera mezi oběma komponenty.

Většinou se pohybuje mezi 0,2 a 0,4 mm. Protože je setrvačník nářadí kulatý, není možné použít k nastavení mezery automobilové měřidlo. K tomuto účelu je nejlepší použít šablonu v podobě distanční podložky. Není však snadné ji najít.

Z tohoto důvodu mnozí odborníci doporučují použít jako šablonu proužek vystřižený z plastové láhve.

Nastavení zapalování řetězové pily je poměrně jednoduché;

  • Začněte povolením šroubů, které drží části zapalovacího systému na svém místě;
  • Nasaďte destičku z plastové láhve mezi naviják a ruční kolo;
  • Šrouby dotáhněte až do konce.

Abyste nemuseli častěji seřizovat zapalování, měli byste s řetězovou pilou zacházet co nejopatrněji. Snažte se vyhnout klepání nástrojem o dřevo, zejména na straně nástroje, kde je umístěna součástka. Zejména pokud je řetězová pila vybavena elektronickým zapalováním.

Jak zkontrolovat zapalovací cívku motorové pily pomocí multimetru?

Poruchu zapalování řetězové pily lze přesně určit pomocí multimetru. Tím se zjistí, zda nedošlo k poruše cívky a dalších součástí sestavy. Postup je následující:

  • Nejprve je třeba nastavit multimetr tak, aby šipka měřiče byla na hodnotě 200 ohmů;
  • Poté je třeba otevřít návod k obsluze motorové pily a prostudovat optimální odpor, který je v něm uveden pro primární cívku zapalovací cívky. Obvykle se hodnota pohybuje v rozmezí 3 až 5 ohmů;
  • Poté připojte primární zapalovací cívku k měřicímu přístroji. Pokud jsou údaje této části cívky normální, začněte kontrolovat její sekundární vinutí;
  • Znovu si přečtěte návod a zkontrolujte optimální hodnotu odporu uvedenou pro sekundární vinutí. Stojí za zmínku, že tato část prvku má vysoké hodnoty, takže multimetr by měl být nastaven tak, aby se jeho ručička blížila hodnotě 20 K;
  • Poté připojte spotřebič k otvoru v cívce, do kterého jsou zasunuty vodiče. Pokud je údaj na multimetru normální, je cívka zcela provozuschopná. Pokud je však odpor indikovaný na displeji přístroje daleko od specifikace výrobce, bude třeba cívku vyměnit.

Nezřídka se stává, že cívka vytváří jiskru, ale hodnoty jejího primárního a sekundárního odporu zdaleka neodpovídají hodnotám udávaným výrobcem. V takových případech je také nutné prvek vyměnit, protože se po určité době stane nepoužitelným.

Příčiny problému

Pokud se řetězová pila napoprvé nespustí, je vhodné zkontrolovat dráty, které jsou připojeny k cívce. Tímto způsobem můžete zjistit:

Důležité! Poškození vnitřní izolace nelze při prohlídce zjistit.

Pokud je počáteční posouzení cívky v pořádku, měli byste hledat příčinu závady v bubnu (musíte odpojit modul od vodičů). Nejste si jisti, jak zkontrolovat zapalování řetězové pily? Pro začátek:

  • Zkontrolujte stav elektrody (může selhat v důsledku opotřebení), zkontrolujte neporušenost keramického izolátoru;
  • zkontrolujte odnímatelný ventil, který by měl těsně přiléhat (u všech modelů není odnímatelný);
  • hnědé znečištění keramiky vinutí znamená bludnou jiskru;
  • Zjistěte, zda není prasklina na zapalovací svíčce (někdy praskne víčko).

Sovětské zapalování řetězové pily Pečlivě prozkoumejte cívku, zda na ní nejsou stopy paliva. Zátka musí být suchá (stopy usazenin musí mít světlejší barvu). Pokud zjistíte přebytek paliva, může být problém v karburátoru, který přiváděním velkého množství benzinu zaplavuje zapalovací svíčku. Zmenšení měřítka může také naznačovat, že došlo ke změně geometrie součástí řetězové pily, jako je píst a válec.

Důkladná kontrola

Pokud je předběžné vyhodnocení cívky neprůkazné, měla by být provedena důkladná diagnostika.

zkontrolovat, zapalovací, cívku, motorové, pily
  • Doporučujeme vzít multimetr a zkontrolovat odpor cívky. Zkontrolujte optimální hodnoty pro váš model (tyto informace naleznete v návodu k použití řetězové pily). Všimněte si, že někdy může „sonda“ ukázat „přerušený obvod“, a nepanikařte, protože mnoho pil používá polovodičové součástky. Pozitivní výsledek indikuje přítomnost závady.
  • Kontrola vadného zapojení. Kabel se opírá o mezeru mezi válcem a cívkou. Pokud není zjištěna žádná jiskra, lze předpokládat, že vysokonapěťový kabel je vadný nebo že je poškozena vnitřní izolace.
  • Proveďte jiskrovou zkoušku, také pomocí nástroje. Umístěte testovací zařízení mezi vodič cívky a žárovku zapalovací svíčky (toto místo se nazývá přerušení obvodu). Věnujte pozornost údajům zobrazeným na měřidle a porovnejte je s optimálními hodnotami pro vaši řetězovou pilu. Ne každý si může dovolit tuto domácí kontrolní metodu, protože speciální vybavení je drahé.
  • Provádění improvizovaného zapalování. Tato zkouška předpokládá použití zapalovací svíčky. Vytáhne se, opře se o válec a současně se uvede do chodu motor startéru. Sledujte jiskru. Tato metoda není nejspolehlivější kvůli neobvyklým otáčkám setrvačníku (protože poloha zapalovací svíčky je nepřirozená), ale aktivně ji používá mnoho řemeslníků.

V polních podmínkách, kdy nejsou k dispozici výše uvedené metody zkoušení vznícení, se použije tato metoda.

  • Metoda vyžaduje hřebík bez klobouku, který se umístí blízko válce. 7 mm od válce. Dávejte pozor, abyste díl nepoškodili.
  • Vytáhněte startér a sledujte jiskru. Pokud se objeví a je jasná, není to žádná závada.

Metoda je užitečná, pokud neexistují žádné elektronické sestavy. Kromě toho je třeba dodržovat následující pravidla.

  • Nevyšroubujte zapalovací svíčku úplně, abyste nezrychlili otáčení setrvačníku. Tím se zhorší funkce motoru.
  • Zapalovací svíčka se umístí tak, aby vzdálenost mezi ní a válcem nebyla menší než doporučená minimální vzdálenost podle stlačení pily a dielektrických vlastností použité palivové směsi (v průměru 7 mm).

Jak zkontrolovat řetěz?

Při kontrole řetězové pily je třeba zvlášť posoudit mazání řetězu a jeho stav obecně. Musí být dobře napnutá. Pneumatika je samostatným kritériem. Tento díl musí být nedeformovaný a dokonale rovný. V případě potřeby je třeba řetěz napnout. Naolejujte řetězové kolo. Ujistěte se, že se řetěz neprohýbá. Pokud problém zůstane nevyřešen, bude vhodné díl vyměnit. Pokud není řetěz napnutý na požadovanou úroveň, může velmi pravděpodobně dojít ke zranění uživatele.

Je třeba zkontrolovat ostrost řetězové pily. Použití zařízení s tupým řetězem mnohonásobně zvyšuje zátěž. Proto mohou spojka a pístní prvky velmi rychle selhat.

NENÍ JISKRA V ZAŘÍZENÍ, výměna zapalovací cívky

Toto video ukazuje poškozenou zapalovací cívku, její výměnu a spuštění motorové pily. Podívejte se také na můj.

Nedostatečný průtok palivové směsi z karburátoru do válce nebo nesprávný poměr směsi mezi palivem a vzduchem smíchaným v karburátoru může být způsoben několika příčinami: ucpaným vzduchovým filtrem, neregulovaným karburátorem, ucpanými otvory karburátoru nebo filtračním sítem.

Oprava benzínové pily se zpravidla neobejde bez vyčištění vzduchového filtru, protože se poměrně rychle zanáší. Pokud k tomu dojde, sníží se průtok vzduchu do karburátoru a palivová směs na výstupu je příliš bohatá, což způsobí poruchu motoru. Znečištěný filtr je třeba opatrně vyjmout, aby se nečistoty z filtru nedostaly do karburátoru. Filtr vyčistěte nebo opláchněte vodou se saponátem, poté jej osušte a znovu vložte.

Seřiďte karburátor, pokud nebyl regulován. Obvykle se provádí pomocí tří šroubů. maximální a minimální otáčky a šroub volnoběžných otáček. Seřízení provádějte přesně podle pokynů, protože v opačném případě může dojít k poškození motoru. Někteří výrobci pil ponechávají pouze jeden seřizovací šroub (volnoběžné otáčky).

Více: Řetězová pila Husqvarna 450E: Vlastnosti a výhody

Pokud seřízení karburátoru nepomůže, vyčistěte kanály karburátoru a síťku filtru a zkontrolujte neporušenost membrány. karburátor. je jedním z nejsložitějších zařízení řetězové pily, proto se do její demontáže a čištění pusťte s plným vědomím odpovědnosti. Skládá se z mnoha malých částí, které mají tendenci nepozorovaně vyskočit ze svých míst a navždy se ztratit, takže pokud toto rozmarné zařízení rozeberete, už ho nemusíte znovu složit.

Zde je schéma jiného karburátoru řetězové pily.

Pokud nemáte dostatek zkušeností a nedůvěřujete vlastním schopnostem, je nejlepší nechat karburátor řetězové pily opravit v odborném servisu. Někdy je třeba karburátor vyčistit ultrazvukem, aby byl řádně vyčištěn.

Tlumič výfuku. Často bývá příčinou poruchy motoru, zejména když motor pracuje normálně při nízkých otáčkách a škrcení pod zatížením, zanáší se zplodinami hoření tlumiče jisker, což brání normálnímu vypouštění emisí. Oprava v tomto případě spočívá ve vyjmutí tlumiče výfuku, jeho demontáži (pokud je skládací) a mokrém čištění od sazí pomocí čisticích prostředků.

Některé z příčin ucpání tlumiče hluku jsou následující. většina těchto problémů je způsobena použitím příliš velkého množství oleje ve směsi (více oleje, než doporučuje výrobce) a použitím oleje, který není vhodný pro dvoutaktní motory, nebo nekvalitního oleje.

Skupina válců a pístů. Závady válců a pístních skupin patří k nejzávažnějším. Opotřebované válce a písty, poškrábaný nebo otřepený povrch, opotřebované nebo zapadlé pístní kroužky, opotřebovaná ložiska klikového hřídele. Většina těchto poruch vede k poklesu tlaku ve válcích a následně k nemožnosti nastartovat motor nebo k jeho neschopnosti podat plný výkon. Stav skupiny válců a pístů (CPG) lze posoudit několika způsoby.

Tlumič výfuku lze vyjmout a otevřít okénko, kterým je vidět část boků válce. Přestože je průzkum omezený, poskytuje tímto způsobem přehled o stavu hlavy válců.

Je užitečné měřit kompresi v motoru, která je poměrně informativní o stavu částí hlavy válců. operace se provádí pomocí tlakoměru umístěného v otvoru pro zapalovací svíčku.

Klikový hřídel se otáčí elektromotorem (vrtačkou) s ohebnou hřídelí nebo ručně startérem při kontrole tlaku manometrem. U řetězové pily by tato hodnota neměla klesnout pod 8-9 barů (0,8-0,9 MPa). S poklesem tohoto tlaku klesá i výkon motoru. Při tlaku 5 atm motor možná poběží, ale pouze na volnoběh.

Stav bloku válců lze přesně odhadnout pouze po úplné demontáži motoru. Odpojte klikovou skříň od válce a vyjměte píst. Pokud je tento kryt vydřený, odštípnutý nebo hluboce poškrábaný, je třeba jej vyměnit. V případě opotřebovaného nebo poškozeného povrchu válce je možné jej převrtat na opravnou velikost.

  • motor nenastartuje;
  • nastartuje motor, ale zastaví se;
  • funguje nekonzistentně;
  • nevyvíjí žádný výkon, t.е. Při volnoběžných otáčkách běží normálně, ale při zatížení se zasekává.

Nastavení zapalování

Výrobci řetězových pil důrazně doporučují seřizovat zapalovací cívku stroje v pravidelných intervalech. Co však toto nastavení obnáší?

  • Nastavení optimálního časování zapalování s ohledem na vlastnosti a provozní podmínky zařízení.
  • Nastavení optimálního úhlu zapálení. To pomáhá zabránit tomu, aby se cívka aktivovala příliš brzy nebo příliš pozdě pro časování zapalování.
  • Mezera je dokonale nastavena (mezera mezi setrvačníkem a cívkou), aby byla zajištěna silná jiskra pro zapálení paliva ve válci.

Optimální nastavení zapalovací mezery závisí na možnostech konkrétního modelu řetězové pily (více informací naleznete v příručce). Pokud hledáte průměrnou hodnotu, předák doporučuje hodnotu mezi 0,2 a 0,4 milimetru.

Seřízení zapalování řetězové pily je užitečné nejen v případě, že se řetězová pila nespustí, ale také v případech, kdy:

  • S motorem jsou problémy (funguje, ale přerušovaně, což brání normálnímu provozu);
  • výkon nástroje se snížil.

Nespěchejte do místního servisu. Zkuste nejprve provést úpravy sami, protože to není žádný problém.

Standardní šablony jsou užitečné pro úpravu, ale málokdo se odváží je koupit. Naštěstí si je můžete vyrobit sami. Jednoduše vystřihněte proužek plastu (např. z láhve) požadované velikosti. Vyberte si plast bez reliéfu.

Mějte po ruce šablonu a proveďte následující kroky.

  • Vyšroubujte šrouby cívky (nepovolujte je úplně, pouze je povolte).
  • Nastavení magnetů setrvačníku pro zapalování.
  • Mezi zapalování a setrvačník upněte plastovou měrku a zašroubujte upevňovací prvky.
  • Jemné vytažení.
  • Otočte ručním kolečkem o několik plných otáček (opatrně, aby se o nic nezachytilo).

Pokud je zapalovací cívka po dokončení seřízení nefunkční, je třeba ji vyměnit, protože další opravy nejsou možné.

S drobnými poruchami zapalovací cívky se setkávají všichni provozovatelé řetězových pil. Namáhání funkční části způsobuje poškození a poruchy, které obvykle můžete odstranit sami, pokud nejprve provedete diagnostiku a kontrolu pily.

Zapalovací cívka je jednou z nejzranitelnějších součástí karburátorového motoru řetězové pily. Nezáleží na tom, jak výkonný a spolehlivý nebo dokonce profesionální je. Cívka má standardní srovnání, takže i dražší modely mají poruchy, které znají majitelé levných řetězových pil.

Základní poruchy a jejich odstraňování

Pokud se pila při prvním spuštění nespustí, může to mít několik příčin. Ve většině případů je příčinou závady zapalovací svíčka:

  • Opotřebení elektrod nebo poškození hliněného izolátoru;
  • volné uložení odnímatelného krytu zapalovací svíčky (je-li namontován);
  • Oblouk podél hliněného vinutí, příznakem je hnědý zbytek na vnějším plášti;
  • prasklý kryt zapalovací svíčky (pila s touto závadou bude stále fungovat, ale při dotyku může uživatele zranit).

Pokud není zjištěna závada na zapalovací svíčce, je vhodné zkontrolovat vodiče vycházející z cívky. Mohou být zlomené nebo jinak mechanicky poškozené. Je možné, že vodiče uvnitř izolace jsou přerušené, takže občas tyto nesrovnalosti vizuální kontrolou nenajdete.

Problém může být způsoben vypínačem. Lze je snadno zkontrolovat. Za tímto účelem odpojte vodiče od modulu a zkontrolujte zapalování. Pokud se po vypnutí stále objevuje jiskření, je třeba vyměnit spínač.

Systém zapalování řetězové pily. zařízení, nastavení, video

Konstrukce každé moderní řetězové pily se skládá z několika důležitých mechanismů, které společně zlepšují účinnost a výkonnost zahradního nářadí na staveništi. Jednou z těchto sestav je zapalovací systém.

Je zodpovědný za vytvoření jiskry potřebné k zapálení paliva ve válci motoru.

Bez funkčního zapalovacího systému nelze domácí zahradní nářadí nastartovat, proto by se měl každý zahrádkář naučit jeho konstrukci a seřízení a údržbu vlastními silami.

Samostatná třída řetězových pil používá jako pohonnou jednotku benzinové motory. Jsou nutně vybaveny zapalovacím systémem, který je zodpovědný za včasné zapálení směsi paliva a vzduchu ve válcích pomocí elektronického výboje, který proniká do místa mezi elektrodami. Na tom, v jakém okamžiku se objeví jiskra, závisí správná funkce motoru. U nové benzínové řetězové pily je velmi důležité zkontrolovat technický stav zapalovacího systému. kontrola magneto (cívky), jak zkontrolovat zapalovací cívku a. Ve specializovaných prodejnách se zařízení prodává v provozuschopné podobě, ale pokud se nastavení ukáže jako zmatené, je možné seřídit zapalování na motorové pile bez pomoci ostatních.

Konstrukce a funkce zapalovacího systému řetězové pily

Standardní zapalovací systém karburátorového motoru se skládá z:

Magneto je typ alternátoru, který dodává elektrickou energii zapalovacím svíčkám. Jednoduchý způsob, jak zkontrolovat, zda magneto běží na magneto (je to kdo je kdo. Skládá se ze stacionárního vinutí cívky a permanentního magnetu připevněného ke setrvačníku, který se otáčí s klikovým hřídelem benzinového motoru. Pohybující se magnetické pole vytváří v nízkonapěťovém vinutí elektromotorickou sílu, která je transformátorem přeměněna na napětí s dostatečným potenciálem pro vznik jiskry.

U kontaktních magnet je první vodič vysokonapěťového vinutí připojen k zapalovací svíčce a druhý vodič je přes mechanický spínač připojen k zemi. V určitém okamžiku speciální konstrukční prvek od sebe kontakty oddálí, což způsobí náhlé zvýšení síťového napětí a jiskru mezi elektrodami v zapalovací svíčce.

Aby se zabránilo přehřátí a oxidaci kontaktů jističe, je v obvodu zapojen kondenzátor.