Jak namazat řetězové kolo řetězové pily

namazat, řetězové, kolo, pily

Jak namazat řetězové kolo řetězové pily?

Víceúčelové mazivo STIHL lze použít k mazání. Pokud nechcete přeplácet, je lepší použít levnější, ale kvalitnější verzi. Lithol nebo Lithol 24.

Pro mazání se doporučuje použít speciální mazivo. Ložisko řetězového kola se nepoužívá stále, ale pouze při volnoběžných otáčkách a je třeba ho občas promazat. Na čelo pneumatiky můžete použít mazivo, např. standardní mazivo od společnosti Repsol nebo Husqvarna.

Řetězový olej pro řetězové pily: kdy jej doplnit a jak vybrat správné mazivo

Všechny moderní řetězové pily mají samostatný olejový okruh pro mazání řezných prvků řetězu.

Kvalita vaší řetězové pily do značné míry závisí na jejím stavu a provozních podmínkách. Proto firmy vyrábějící příslušenství k řetězovým pilám vyrábějí speciální typy olejů, které spolehlivě promazávají povrch pily.

Jaký druh oleje použít

Všeobecně panuje přesvědčení, že kvalitní značkový olej pro řetězové pily by se měl používat pouze ve směsi benzínu a oleje v motoru. Přesto není výběr mazacího oleje obtížnou záležitostí. Stačí cokoli, pokud se dostane na správné místo.

Uvolnění maziva na řetěz je však jen polovina práce. Musí přilnout ke kovu a zůstat na spodní hraně, která se používá k řezání dřeva. K tomuto účelu se používají látky s vyšší adhezivitou, tj. schopností přilnout k povrchu a držet na něm. Olej se špatnou přilnavostí bude z rychle se otáčejícího řetězu odlétávat a zbytečně rozstřikovat vše kolem. Nějaké samozřejmě zůstanou, ale nevíme, zda to stačí k tomu, aby se řetěz při intenzivním používání nepřehříval.

Důležité! Při celoročním provozu řetězové pily je třeba vzít v úvahu vztah mezi podmínkami dodávky oleje, ročním obdobím a okolní teplotou.

Minerální maziva, která udržují mazání řetězu a pneumatiky při teplotách nad bodem mrazu, v chladu krystalizují a houstnou. To vede ke snížení průtoku maziva a zvýšení zatížení olejového čerpadla. Zkracuje se jeho životnost a může dojít k jeho předčasnému selhání. V zimě volte syntetické materiály se speciálními přísadami, které zajistí spolehlivé mazání v chladném počasí až do.40 ℃. Při slabém mrazu a teplotách kolem bodu mrazu se používají polosyntetika.

Podle odhadů může nesprávný olej pro řetězy řetězových pil zvýšit zatížení motoru až o 10 %. Životnost řetězu a vodicí lišty se dále snižuje.

Vzhledem k rostoucímu povědomí o životním prostředí v posledních letech se značková maziva stále častěji vyrábějí na bázi rozložitelných látek. A z dlouhodobého hlediska může mazání řetězu vyjít na litry. A pro outdoorové turisty je to o důvod víc, proč zvolit ekologicky šetrný výrobek. Pokud vám záleží na rozlití dřeva ve vaší oblasti a na tom, jaké stopy zůstávají na dřevě po řezání.

Kdy a jak vyplnit

Je jasné, kde se má olej do řetězu doplnit. K tomuto účelu je k dispozici samostatný kontejner. U většiny řetězových pil se tato kapacita vypočítává na základě objemu palivové nádrže řetězové pily. Pokud obě nádrže zcela naplníte, vyprázdní se přibližně ve stejnou dobu. Z tohoto důvodu se doporučuje, aby byla nádrž na olej naplněna na plnou kapacitu současně s doplněním palivové nádrže. Díky tomu se nemusíte obtěžovat s dvojím doplňováním.

Před spuštěním je dobré zkontrolovat, zda olej proudí do řetězu. Stačí, když konec pneumatiky namíříte na rovný povrch. Část maziva se odlepí od okraje pneumatiky. Kapky oleje na povrchu jsou známkou normálního provozu.

Při nízkých teplotách letní olej houstne a zhoršuje se jeho mazací schopnost. Proto se vyplatí používat značky určené do zimních podmínek. Pokud to není možné, je vhodné stávající olej naředit, aby nebyl tak hustý. Nejlépe se ředí parafínem v poměru 1:4.

Některé modely mají nastavitelný průtok v mazacím systému. Je užitečné provést korekci v případě změny typu maziva.

Poznámka! Nemíchejte různé typy olejů. minerální a syntetické.

Pokud dojde olej od jednoho výrobce a je k dispozici stejný typ od jiného výrobce, lze jej smíchat pod podmínkou, že bude použit okamžitě. Nenechávejte směs zapnutou po delší dobu.

Mazání ozubených kol

Na konci lišty řetězové pily je řetězové kolo, které zajišťuje otáčení řetězu. Vyžaduje také pravidelné mazání. K tomu se používají silné materiály. Lze použít víceúčelové mazivo STIHL. Vhodné je také domácí mazivo na bázi litolu. Na tyči je otvor pro mazání řetězového kola. K promazání použijte maznici nebo injekční stříkačku.

Vezměte prosím na vědomí, že časté používání nosu lišty, např. při drážkování, zvyšuje zatížení ozubeného kola a je třeba jej častěji mazat.

Primární výrobci

Všichni významní výrobci řetězových pil prodávají spotřební materiál a maziva pro řetězové pily, také pro řetězy a vodicí lišty. Za stejných podmínek by měl mít přednost výrobce řetězové pily. Kvalita nejlepších značek je však taková, že použití maziva od jiných výrobců nemá negativní vliv na provoz.

Za nejznámější značky jsou považovány německý STIHL, švédská Husqvarna a japonská Makita. Nabízejí poměrně širokou škálu adhezivních olejů, z nichž některé jsou

 • Minerální olej STIHL ForestPlus. určený pro práci při teplotách až do.15 ℃. Standardně k dispozici v objemu 1 a 5 litrů. V poslední době je k dispozici také 20litrová nádoba pro delší použití;
 • STIHL BioPlus je vysoce ekologický přípravek na rostlinné bázi. Jakmile se dostane do půdy, rychle se rozkládá a nekontaminuje ji. Provozní teplota také až do.15 ℃. K dispozici ve velikostech 1 a 3 litry;
 • Polosyntetika STIHL SynthPlus je vhodná pro nízké teploty až do25 °.
 • Ekologické, biologicky odbouratelné Bio a Bio Advanced. Reprodukován jako olej pro univerzální použití ve všech ročních obdobích. Varianta Bio Advanced. zvýšená odolnost proti oxidaci a až o 10 % lepší mazací vlastnosti;
 • Makita. Biotopový olej;
 • Lepicí olej Champion.

Z ruských značek speciálně pro řetězy je zde „Zubr ZMPM-M“. Existují i další, méně známí výrobci, jejichž mazací oleje jsou výrazně levnější.

Jak nahradit drahý olej

Speciální značková maziva pro řetězy mají nevýhodu. jejich vysokou cenu. Nemusíte kupovat litr jiného, dražšího oleje. A pokud máte práci, která vyžaduje několik litrů nebo dokonce desítek litrů, můžete uvažovat o tom, že ušetříte trochu peněz. Hlavní je, abyste se při zvažování svých možností nedohnali do extrémů. Můžete ušetřit tolik peněz, že budete muset koupit nový řetěz nebo dokonce vyměnit lištu či olejové čerpadlo více než jednou.

Správné mazání řetězové pily nebo řetězové pily aneb jak prodloužit životnost vodicí lišty.

řetězová pila elektrická řetězová pila mazání vodicí lišta.

V tomto videu najdete pokyny k péči o vodicí lištu řetězové pily Husqvarna. Několik jednoduchých a současných

Řetězová pila s vadnou vodicí lištou se nesmí používat. Při prvním náznaku poruchy uzlu je tedy nutné vypnout motor a zjistit, co je špatně. Pro úspěšné odstranění příčiny poruchy je třeba znát informace o pneumatice a způsobu jejího upevnění k řetězové pile.

Vodicí lišta určuje osu a délku pily a vede řetěz. Základem mechanismu je však stále upevnění. Upevňuje se do drážky mezi vnitřní deskou na skříni motoru a vnější deskou na skříni řetězu. Vodicí tyč a těleso jsou sešroubovány. Tato část nástavce se nazývá držák motoru a její tvar a provedení závisí na modelu řetězové pily. Držák vodicí lišty a samostatný kryt.

Hnací články řetězu pily jsou uloženy ve vodicí drážce na okraji lišty a jsou spojeny s hnacím řetězovým kolem, které je připojeno k vývodovému hřídeli. Pokud jsou zajišťovací šrouby uvolněné, může se pneumatika pohybovat. nastavit ručně nebo automaticky jako u profesionálních řetězových pil. Nakonec je v přední části držáku pneumatiky zarážka. Slouží k pevnému usazení hřídele pily při kontaktu pohyblivého řetězu se dřevem.

Verze hnacího řetězového kola řetězové pily: s výměnným a pevným bitem

Dobrá vodicí lišta musí zajistit správné napnutí řetězu. To zkontrolujete tak, že uvolníte brzdu řetězu a zatáhnete za řetěz ve směru otáčení. Pokud se řetěz nepohybuje, je upevňovací prvek příliš utažený. Trochu ho uvolněte a znovu zkontrolujte volný pohyb řetězu.

Četl jsem několik uživatelských příruček k motorovým pilám od různých výrobců, o mazání nepadlo ani slovo, přestože vodicí lišta je součástí dodávky a na webových stránkách Oregonu jsou pokyny k mazání, ale nikdo neříká, co dělat (zmiňuje se o „mazání“ olejničkou, pak nějakým mazivem). Otázkou tedy je, zda je nutné řetězové kolo dodatečně mazat, nebo stačí mazivo, které je dodáváno řetězem? a pokud ano, s jakým? Chápu, že stačí jakékoli domácí mazivo na bázi lithia (lithiové ředidlo, cyatim)?

Obvykle tam stříkám TAD17 lékařskou stříkačkou.

SIM-SIM napsal: Nebo stačí mazivo dodávané řetězem??

Přes řetěz prakticky nic nepřichází. řetězové kolo se otáčí, odstředivá síla nepůsobí a ložisko je třeba mazat.

BECHA napsal: Obvykle do něj dávám TAD17 pomocí injekční stříkačky.

Yurgum napsal: Myslím, že nejlepší je tuk.

Používám dílenskou stříkačku (Champion) s modrým mazivem, kterým namažu maznici a otočím řetězové kolo nebo řetěz. Ozubené kolo se snadno otáčí. Mazání provádím, když sundávám pneumatiku, abych vyčistil drážku, a to poměrně často. ECHO 350 tsumura motorová pila. Mimochodem, řetězové kolo není mazáno samostatně.

Nevím, proč to není uvedeno v návodu k použití.

Mají spotřební plán, který je třeba splnit

sledoput napsal : Potřebují splnit plán prodeje spotřebního materiálu

Nevím, proč nepíšou o řetězovém oleji

namazat, řetězové, kolo, pily

V příručce Oleomake se uvádí, že je třeba mazat řetězové kolo.

Používám obyčejný olejničku, naplním ji otvorem v liště a otáčím řetězovým kolečkem, dokud přebytek nezmizí.

kranovod napsal: Po hodině práce použiji obyčejnou plechovku s olejem, do otvoru v liště naliji trochu motorového nebo řetězového oleje a otáčím řetězovým kolem, dokud přebytek nevyteče.

1 Používám injekční stříkačku. Stejný olej jako pro řetěz (používám běžný M8B). Silně namažte (dokud neproteče), otáčejte řetězovým kolem Mazání provádějte při každém čištění pneumatiky. Pracoval den. sundal pneumatiku (vyčistil/promazal řetězové kolo. zkosil hrany). nasadil pneumatiku zpět. nasadil druhý řetěz. Druhý den je to stejné, ale řetězec je na prvním místě. Pneumatika vystačí na 2 sady řetězů (4 ks). Se „správnými“ pneumatikami a řetězy jsem za posledních 5 let neměl žádné problémy.

vyčerpané řetězy není třeba hned vyhazovat (jsou cenným nábytkem), jsou ještě schopné „běžet“ na nové pneumatice, a zejména na nové pneumatice. hnacím kolečku

DŮRAZNĚ NEDOPORUČUJI řezat drážku lišty (aby byl řetěz napnutý). TAKOVÁ „ŠETRNOST“ NESTOJÍ ZA USEKNUTÉ/PORANĚNÉ KONČETINY NEBO JINÉ ČÁSTI TĚLA.

Rozhodně ho musíte namazat. V krajním případě, pokud nemáte mazací pistoli a musíte pracovat, stačí ponořit konec tyče do oleje. Výjimkou jsou řetězové pily STIHL, které tuto funkci nemají! Mazání se provádí řetězovým olejem.

Pokud je řetěz natažený, může se zkrátit, ale pamatujte, jakou měl původně velikost 🙂

Master House napsal : Natažené řetězy, ty se dají zkrátit, pokud si pamatujete původní velikost 🙂

Z mých zkušeností: zkrácení řetězu o 1 zub způsobuje zvýšené opotřebení hnacího řetězového kola (zde je „hospodárnost sporná“) zkrácení o 2 zuby jsem nezkoušel

Master House napsal: S výjimkou řetězových pil STIHL, které tuto možnost ani nemají! Mazání se provádí řetězovým olejem.

Master House napsal: Prodloužený řetěz můžeš zkrátit, pokud si pamatuješ původní velikost 🙂

To je vůbec na úrovni sabotáže. Kde jsou konzultanti?

Šikmá ozubená kola se ve skutečnosti nemažou. Žádný otvor. A tady je ta věc s nataženými řetězy. To je. er. Ne, samozřejmě, pokud si zákazník přeje, aby byl kratší. Odstranění jednoho článku pohonu, ne více. Pokud ještě potřebujete napětí, raději je vyhoďte. Není však dobrý nápad nasadit ho na nové hnací kolo. Jestli ji dokončím, udělám to na té staré. Trvalý provoz s opotřebovaným hnacím řetězovým kolem obecně vede k poškození pravého ložiska klikového hřídele. Stiles 180 neporušuje ložisko, ale vytrhává motor z těla pily. Stejně to nebude k ničemu dobré.

Výrobci lepicích olejů

Všichni výrobci řetězových pil vyrábějí také spotřební materiál pro řetězové pily a vysvětlují, že tyto výrobky jsou nejvhodnější pro použití s jejich pilami. do jaké míry je to pravda, nejsou k dispozici žádné informace, ale na základě zkušeností s používáním a opravami řetězových pil lze říci, že neexistuje žádný významný rozdíl v životnosti dílů nebo alespoň ve zjevném opotřebení, můžeme říci, že.

Ale fakt je fakt, výrobci to doporučují a není možné to skrýt. Vraťme se tedy k výrobcům a začněme oblíbenou značkou STIHL.

Lepicí oleje STIHL

K dispozici jsou následující adhezivní oleje vhodné pro různé provozní teploty a s dobrými mazacími vlastnostmi

 • Lepicí olej ForestPlus. doporučený pro teploty do.15 °C, při správném skladování má trvanlivost 3 roky. Dodává se v nádobách o objemu 1 nebo 5 litrů;
 • BioPlus. jeho zvláštností je rostlinný základ, který mu umožňuje rychlý rozklad v půdě. Pro použití při teplotách do.15 °C, k dispozici v nádobách o objemu 3, 5 a 1 litr;
 • Nejnovější olej SynthPlus se vyznačuje schopností zachovat si výkonnost při teplotách až minus 25 °C.

Oleje Husqvarna

Olej Husqvarna Bio Advanced pro běžné i extrémní podmínky. Olej se vyrábí z rostlinných surovin a je šetrný k životnímu prostředí; dodává se v jedno- a pětilitrových nádobách.

Olej Vegoil je k dispozici jako ekonomické řešení; podle výrobce se jeho spotřeba snižuje o 40 %. Dodává se v litrovém balení.

Společnost vyrábí také mazivo pro ložiska, které doporučuje pro mazání ložisek hnacích řetězových kol a řetězových kol na pilové liště.

Méně obvyklé, ale mezi majiteli řetězových pil oblíbené jsou

 • Minerální mazivo Polar Lube od společnosti Oleo-Mac;
 • Lepidlo Champion, prodávané v nádobách o objemu až 10 litrů, které je vhodné pro použití v lesnictví;
 • Makita Biotop;
 • Enkor.

Chcete-li se dozvědět více o některých olejích na řetězy, můžete se podívat na níže uvedené video, ve kterém prodavač řetězových pil komentuje použití lepicích olejů od různých výrobců.

Technické údaje

Nástroj váží 6,1 kg a má kompaktní celkové rozměry, snadný přístup k ladicím a seřizovacím bodům a plnicím hrdlům. Dvoutaktní motor s karburátorem 50:1, který používá směs vysokooktanového benzínu a motorového oleje v poměru 50:1. Napájecí zdroj o objemu 70,7 cm3 dosahuje v pracovním režimu výkonu 3,9 kW.

 • K dispozici jsou všechny provozní a volnoběžné otáčky pro stabilitu vstřikování a otáček;
 • flexibilní tažný výkon;
 • spotřeba paliva v rozmezí 1,9 l/hod;
 • vysoký krouticí moment;
 • systém easy-start;
 • schopnost dlouhého provozu bez zbytečného chlazení.

Autonomní provoz zajišťuje zásoba paliva 771 ml ve vnitřní nádrži.

Výroba Husqvarna
výroba (montáž) Švédsko
Domovská stránka značky Švédsko
Třída pily Profesionální
Výkon, l.с. (kW) 5,27 (3,9)
Zdvihový objem motoru, cm3 70,7
Rozteč řetězu, palec 3/8
Tloušťka řetězu, mm 1,5
Počet článků, ks 68
Objem palivové nádrže, l 0,77
Objem olejové nádrže, l 0,4
Délka tyče, cm (v palcích) 45 (18)
Záruka, roky 1
Hmotnost, kg 6,1
Pokyny Stáhnout z

Systém mazání řetězu řetězové pily

K dodávce oleje pro mazání řetězu je řetězová pila vybavena speciálním čerpadlem, které dodává olej do lišty v závislosti na otáčkách motoru.

V systému je použit olej na řetěz řetězové pily s vyšší přilnavostí, aby se olej rovnoměrně rozprostřel po liště a udržel se na liště i při vysokých otáčkách řetězu. Podívejme se blíže na to, jak moderní řetězové pily pracují s olejem.

Jak zjistit poměr benzínu a oleje

Palivová směs používaná ve dvoutaktních motorech se skládá z určitého množství oleje a benzínu. Ten musí mít oktanové číslo alespoň 90 a musí být bezolovnatý. Pro tento účel je nejvhodnější palivo třídy AI-92.

95 oktanový benzín by se neměl používat, protože obsahuje příliš mnoho různých aditiv, která mohou být škodlivá pro dvoutaktní motory.

Pro přípravu směsi je nutné používat pouze motorový olej od renomovaných výrobců. Mazivo by mělo být určeno pro vysokootáčkové motory se vzduchovým chlazením. Tato složka, která je určena pro nízkootáčkové motory (mopedy, motocykly, sněžné skútry), se nesmí používat.

Při přípravě směsi vždy kontrolujte poměr benzínu a oleje. Obvykle se používá poměr 1:50, tj. 100 ml oleje se zředí v 5 litrech benzinu. Toto pravidlo je mírně upraveno, pokud je motor nebo pístový systém nový a je vyžadována doba záběhu. V tomto případě může být poměr oleje a benzinu 1:40. Během záběhu je nutné naplnit stroj do 2-3 plných náplní palivovou směsí v tomto poměru. Pokud je palivová směs zředěna v poměru 1:30, na pístu a uvnitř válce se nevyhnutelně vytvoří saze, což, jak již bylo uvedeno, vede k poškození celého klikového mechanismu.

Níže uvedená tabulka vám pomůže rychle určit poměr benzínu a oleje, pokud potřebujete připravit větší množství palivové směsi.

mazivo na řetězové pily

Pro zvýšení životnosti a snížení tření hnacího řetězového kola vybavil výrobce tento mechanismus jehlovým ložiskem, které vyžaduje pravidelné mazání. K mazání můžete použít univerzální mazivo STIHL.

Pokud nechcete přeplácet, je lepší použít levnou, ale neméně kvalitní verzi. Lithol nebo Lithol 24. Lithol díky své viskozitě bez problémů nahradí původní mazivo.

Řetězové kolo řetězové pily lze mazat stejným mazivem, které se používá v hnacím řetězovém kole. použijte speciální mazací pistoli. To umožňuje protlačit mazivo drážkami v tyči do ložiska řetězového kola.

Pravidelně vyměňujte řetěz, řetězové kolo a vodicí lištu

Nejméně často se vyměňuje tyč. U čtyř řetězů je obvykle nutné vyměnit řetězové kolo dvakrát a pneumatiku jednou. Nový řetěz na řetězovém kole se opotřebovává o něco rychleji. Z tohoto důvodu je vhodné mít s pilou vždy dva řetězy a při dalším broušení je střídavě nasazovat.

Pravidelně otáčejte tyčí a sledujte řetězové kolo

U většiny pil je třeba mazat také řetězové kolo. Přesný typ řetězového kola a vodicí lišty najdete v příručce. Obvykle se k tomuto účelu používá speciální mazivo a maznice nebo injekční stříkačka a mazivo se vstřikuje otvorem v tyči.

Je dobré pravidelně otáčet samotnou tyčí, aby se horní a dolní okraje rovnoměrně opotřebovávaly. Tím se prodlouží jeho životnost.

Napnutí řetízku hodinek

Pro kontrolu napnutí řetězu se pila položí na podlahu a řetěz se vytáhne nahoru tahem za lištu ve středu lišty. Řetěz musí být od lišty odtažen o 2-4 mm, tj. přibližně do poloviny spodní části zubu.

Je také důležité mít na paměti, že řetěz se během provozu vlivem tepla mírně natahuje.

Strukturální problémy, rozdíly v modelech

Značkové řetězové pily mají speciální konstrukci, která znemožňuje výměnu opotřebovaného pohonu bez demontáže spojky a dalších částí řetězové pily. Jinými slovy, pila by měla být téměř úplně rozebraná. Dražší moderní řetězové pily se vždy dodávají se speciálním klíčem na řetěz.

Majitel řetězové pily se může setkat také s následující nuancí: u řetězových pil nebo elektrických pil dovážených z Číny může být řetězové kolo spojkového mechanismu umístěno neobvyklým způsobem. U starších modelů je po opotřebení zubů řetězu nutné odšroubovat a vyměnit buben, který je z jednoho kusu s pohonem. U novějších modelů lze řetězové kolo vyměnit samostatně.