Jak vyjmout řetězové kolo z řetězové pily Champion

Jak vlastnoručně odstranit řetězové kolo z řetězové pily Husqvarna, Partner, STIHL

Benzínové řetězové pily, stejně jako většina ostatních strojů, vyžadují pravidelnou diagnostiku závad a výměnu opotřebovaných dílů. Většina z nich se týká hnacího řetězového kola nebo spojkového kotouče. jednoho z důležitých hnacích prvků každé řetězové pily bez výjimky. Navzdory relativní jednoduchosti konstrukce a radám v návodu k obsluze se každoročně tisíce nezkušených provozovatelů řetězových pil potýkají s problémem a utrácejí peníze za servisní střediska nebo jej ještě zhoršují.

Proto se zaměříme na toto téma a vysvětlíme vám strukturu, funkci a opravy řetězového kola řetězové pily.

Proč se vyplatí včas vyměnit opotřebované součásti řetězového pohonu?

Jeho konstrukce korunky určuje rozhodující faktor při výběru rozteče řetězu.

 • Montáž nového řetězového kola na opotřebované řetězové kolo snižuje plynulost chodu, urychluje opotřebení a způsobuje riziko přetržení řetězu a zranění.
 • Dochází také ke zvýšení provozního zatížení motoru a kinematiky nástroje.
 • Podobný proces nastává, když se staré řetězy namontují na lištu a průměr řetězu se přizpůsobí velikosti lišty odstraněním některých článků.

Odborníci také nedoporučují libovolně měnit rozměry řetězových kol. Experimenty mohou mít negativní vliv na životnost motoru a kinematiku nástroje obecně.

Bezpečné řezání při různých stupních obtížnosti zajišťuje účinná brzda pro nouzové zastavení a zařízení zabraňující uvolnění konců řetězu v případě náhodného přetržení. V každém případě je to nejbezpečnější způsob, jak předcházet poruchám a udržovat řetězovou pilu v dobrém technickém stavu.

Výměna spojky řetězové pily. Aplikace a videorecenze

Nefunkční spojky řetězových pil jsou jednou z nejčastějších příčin poruch.

Otázku, jak správně doma demontovat spojku motorové pily, aniž by došlo k poškození nářadí, si kladou jak nezkušení technici, tak profesionálové, kteří spojku opravovali vícekrát.

V případech, kdy se benzínové řezačky špatně rozjíždějí a místo rozjezdu prokluzují, je povinná kontrola spojky, jejíž doporučení budou uvedena v dalším textu.

majitelé řetězových pil se často ptají, jak vyměnit spojku u své řetězové pily? U většiny modelů řetězových pil může majitel řezací spojku snadno vyjmout a vyměnit ručně, u méně modelů lze řezací buben vyjmout pouze v dílně (např. u Husqvarny 137 nebo Partner 351).

V této uživatelské příručce vám ukážeme, jak demontovat a vyměnit spojku na řetězové pile STIHL, kdy to můžete udělat sami a jaké nářadí budete potřebovat.

Spojkový buben řetězové pily je jedním z nejběžnějších spotřebních dílů řetězové pily, protože pohání řezací řetěz. Existují dva hlavní typy bubnů: jeden s přivařeným ozubeným kolem a druhý s vyměnitelným kroužkem; v druhém případě se opotřebovává pouze vyměnitelný kroužek a samotný buben se vyměňuje mnohem méně často.

Při opravě spojky řetězové pily platí pravidlo, že pokud jsou zcela opotřebované dva řetězy, vymění se pneumatika; pokud jsou opotřebované dvě pneumatiky, vymění se spojkový buben.

stupeň opotřebení řetězového kola můžete zjistit bez speciálních nástrojů, stačí se na něj podívat. řetěz pohybující se vysokou rychlostí otáčení časem odírá zuby v místě, kde se pohybuje. Pokud je opotřebení dostatečně silné, je výměna spojkového bubnu řetězové pily nevyhnutelná.

Tento článek je o řetězové pile Husqvarna 137. Výměna spojkového bubnu je jednoduchý postup, který zahrnuje pouze několik kroků.

 • Nejprve je třeba odstranit kryt pneumatiky a řetězové brzdy. K tomu nejlépe poslouží kombinovaný klíč dodávaný s řetězovou pilou.
 • Poté sejměte kryt vzduchového filtru, vyšroubujte zapalovací svíčku a vyšroubujte píst Husqvarna 137. Pro tento postup se doporučuje použít normální lano, protože při použití kovové zátky hrozí nebezpečí proražení pístu.
 • Samotný spojkový kotouč má směr demontáže a dva otvory pro stahovák spojky.
 • Vyšroubujte spojku ve směru hodinových ručiček a vyjměte ji. Pod spojkovým kotoučem se nachází tlaková podložka, kterou je rovněž nutné vyjmout.
 • Pod samotným spojkovým bubnem se nachází olejové čerpadlo s podložkou, na které je namontován nový spojkový buben.
 • Řetězová pila se sestavuje v opačném pořadí s výjimkou utažení spojkového kotouče. Po zašroubování spojky je třeba píst znovu nasadit, aby nedošlo k deformaci startovací skupiny, která je na druhé straně klikového hřídele.

Výměna spojkového bubnu řetězové pily je nezbytnou součástí údržby řetězové pily, která prodlouží životnost všech součástí vašeho řezacího zařízení. Nasazení nového řezacího řetězu na opotřebovanou řemenici způsobí, že se řetěz roztáhne již po několika sekundách provozu.

Tím se mírně zvětší rozteč řetězu, čímž se více zatíží ložisko a řetězové kolo na samotné liště.

Více: Řetěz řetězové pily. značení řetězů pil a průvodce začátečníka výběrem řetězu

Při vlastním servisu spojek je důležité si uvědomit, že

 • Některé řetězové spojky pil mají mezi řetězovým kolem a spojkou a řetězovým kolem a motorem podložku. Při opravách na to berte ohled;
 • Speciální pružina na pohonu olejového čerpadla nesmí být při demontáži poškozena a musí být vrácena do původní polohy. Jinak řetěz nedostane dostatek maziva nebo se přestane mazat úplně.

Pokud bylo nářadí opraveno, je třeba zkontrolovat, zda nemá povolené šrouby, zda není na řetězu mazivo a zda motor běží bez problémů. Teprve pak může být provozován.

vyjmout, řetězové, kolo, pily

Spojku řetězové pily opravujte vlastníma rukama pouze ve speciálním ochranném oděvu: masce a ochranných brýlích.

Hlavní závady, příčiny a nápravná opatření:

 • Pokud se řetězová soustava otáčí, když motor neběží plynule. Příčinou může být vadná pružina. V takovém případě je vhodné vyměnit poškozený mechanismus za nový.
 • Při pohybu řetězu se ozve neobvyklý zvuk. Tento problém může být způsoben přehřátou vačkou nebo prasklou pružinou. Proveďte vnější kontrolu systému a vyměňte všechny opotřebované prvky.
 • Pokud je příčinou poruchy časté prokluzování spojky, vyměňte celý mechanismus.

Kromě základních pravidel pro obsluhu popsaných v předchozí části je třeba při výměně spojky pamatovat na několik nuancí. Používejte pouze originální díly výrobce. to je klíčem k dlouhému a produktivnímu provozu nářadí. Závit spojky u všech řetězových pil jakéhokoli výrobce je vždy levý. Před demontáží spojky odstraňte z nářadí všechny nečistoty a prach.

Určení šampiona 240

Champion 240 se obvykle kupuje pro použití na venkově. Třída modelu naznačuje možnost použití pily pro náročnější úkoly. Mnoho majitelů však doporučuje používat výrobek pouze pro domácí účely. Na základě doporučení výrobce lze použít řetězovou pilu Champion 240:

 • K řezání materiálu při stavbě dřevostaveb na staveništi;
 • při řezání palivového dřeva;
 • pro zahradnické práce;
 • v lesnické společnosti pro jednoduché úkoly.

Konstrukce hnacího kola řetězové pily

V konstrukci řetězové pily je nejen hnací řetězové kolo. Hnací kolo řetězové pily je v konstrukci nástroje a hnací kolo je na konci lišty. Účelem řetězového kola je vyrovnávat tah a směr pohybu bloku řetězu.

Varianty řetězových kol jsou pevné a smontované. Jednodílný výrobek se skládá z náboje s nalisovaným ozubeným kolem. Při výměně se demontuje celý mechanismus, protože řetězové kolo je jednodílné. Mnoho známých řetězových pil je z výroby vybaveno pevnými převody.

Jak vypadá pevný převod na motorové pile

Vzlety jsou pokročilejší, protože proces výměny je zjednodušen jednoduchostí mechanismu. Vyměňuje se pouze jeden obvodový převod, což stojí o polovinu méně než kompletní sestava. O opotřebení zubů ozubeného kola svědčí následující údaje:

 • Silné poloměry v oblasti ozubení
 • Nerovnoměrná šířka zubů
 • Zjištěné kovové třísky a hobliny na horní straně převodů
 • Oděrky a rizika na vnitřním povrchu otvorů náboje
 • Po spuštění nářadí se zjistí, že je řetěz zaseknutý

Pokud je pohonná jednotka opotřebovaná, musí být vždy vyměněna. Lze provést svépomocí tak, že nejprve demontujete nástroj a zjistíte, zda je možné namontovat jednotku. Pokud je i nástroj vybaven nerozebíratelným pastorkem, lze místo něj namontovat prefabrikovaný mechanismus, který je racionálnější.

U řetězových pil existují dva typy nastavení hnacího řetězového kola. První metodou je montáž pastorku na vnější stranu řetězu. Tato konstrukce je u řetězových pil STIHL nejběžnější. Tento design je zobrazen na fotografii níže.

vyjmout, řetězové, kolo, pily

Pevný nos stroje

Druhá varianta je charakteristická pro nástroje čínského původu. Zuby řetězového kola jsou na vnitřní straně místo na vnější, tj. řetězové kolo je na opačné straně.

Konstrukce řetězového kola čínské řetězové pily

V závislosti na konstrukci nástroje se proces odstraňování liší.

To je zajímavé! Chcete-li prodloužit životnost pastorku řetězové pily, měli byste nářadí vždy používat a při práci jej nepřetěžovat, což závisí na zamýšleném použití (domácí, poloprofesionální nebo profesionální). Domácí nářadí může řezat dřevo, ale není k tomu určeno a časté používání s přetěžováním způsobuje opotřebení součástí.

Blok: 2/4 | Počet znaků: 2644

Lze nějak prodloužit životnost stávajícího řetězového kola??

Hlavní způsoby prodloužení životnosti hnacího řetězového kola řetězové pily:

 • Použijte více než jeden řetěz (nejlépe tři). Tento způsob je pro majitele řetězové pily nejšetrnější a nejpohodlnější, protože řetězové kolo, opotřebované po náročné práci, není třeba neustále dotahovat. Střídavé používání tří řetězů zachová životnost řetězových kol a oddálí jejich výměnu;
 • Dobrá údržba ložiska řetězového kola. Tento díl hraje důležitou roli ve funkci hnacího kola i motoru. K mazání se doporučuje používat speciální mazivo. ložisko řetězového kola není vždy v záběru, ale pouze při volnoběžných otáčkách a musí se pravidelně mazat. Můžete použít mazivo na konce pneumatik, například standardní mazivo od společnosti Repsol nebo Husqvarna.

Vlastnosti bubnu spojky řetězové pily

Nedílnou součástí řetězového pohonu je řetězové kolo, které je umístěno v základně spojky stroje. Tvar této části připomíná hvězdu, díky čemuž získala svou přezdívku. V závislosti na typu řetězové pily může být tato část domácí nebo profesionální. Protože se řetězová pila používá častěji než domácí pily, je třeba ji pravidelně vyměňovat. Pokud jde o nářadí pro domácnost, záleží na množství práce, kterou je třeba vykonat, a na zatížení řetězu.

Ve většině případů je třeba vyměnit řetězové kolo, hřídel řetězového kola a ložiska.

Jaké nářadí potřebujete k výměně řetězového kola?

K výměně hnacího (hnacího) řetězového kola budete potřebovat následující nářadí a příslušenství:

 • speciální klíč pro demontáž této části (často se dodává s drahými značkovými motorovými pilami, levné pily tento klíč nemají);
 • hliníkové nebo měděné dláto (pouze pro měkké kovy a pouze v případě, že není k dispozici klíč);
 • kladivo (pro zatloukání řetězového kola při jeho vyšroubování);
 • Plochý šroubovák k zašroubování matice;
 • Mazivo pro ložiska ozubených kol.

Jak sestavit nástroj

Pro opětovné sestavení řetězové pily použijte opačné pořadí. Nejprve namontujte řetězové kolo na jehlové ložisko, poté spojkový buben, podložku a samotnou spojku. Zašroubujte jej proti směru hodinových ručiček, ale ne násilím. Píst bude také nutné upevnit, ale s otáčením doleva několik milimetrů před maximálním horním bodem.

Všimněte si, že někdy je olejový pohon vybaven pružinou, která přenáší pohyb z řetězového kola na čerpadlo. Pokud okraj pružiny nedosedne na své místo, olej do řetězu neproudí. Správná poloha je obvykle barevně označena. Pokud tomu tak není, otáčejte díl pomalu, dokud slyšitelně nezapadne na své místo.

Dále je třeba namontovat vodicí lištu na řetězovou pilu. Chcete-li řetěz uvolnit, uvolněte ruční brzdu zatažením za páčku směrem k sobě (k rukojeti). Zde je důležité, aby zuby řetězu zapadly do drážek řetězového kola. Pokud si nedáte pozor, můžete tento bod vynechat, což povede k rychlému poškození řetězu. Správný směr řetězu je vyznačen piktogramy na krytu. Po instalaci je třeba ji dotáhnout, dokud není v pořádku.

Nakonec je třeba vyjmout pístní doraz, na jeho místo nasadit zapalovací svíčku, vzduchový filtr. Upevněte horní kryt skříně.